Ha fáj a térdünk…
- Dátum: 2023.08.06., 10:41
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aerobik, aszfalton futás, egészséges életmód, étrendkiegészítő, flexibilitás, gyógyulási idő, izmok, izomfejlesztő mozgás, kardiomozgás, kezelés, kopás, megelőzés, otthoni gyógymód, porc, sérülés, sportol, térdfájdalom, ugrálás
A térdünk számos ok miatt fájhat, megsérülhet, elkophat benne a porc, a megfelelő kezelés és a várható gyógyulási idő azonban csak a térdfájdalom okának pontos tisztázása után lehetséges.
Amikor megfájdul valamink, hirtelen mindent megígérünk magunknak, elkötelezettek leszünk a megelőzésben, az egészséges életmódban, aztán vagy kitart ez az elhatározás és a lelkesedés, vagy nem, mindenesetre a következő tanácsokat fogadjuk meg akkor is, ha megvan a baj és akkor is, ha megelőzni szeretnénk.
A túl sok ülőmunka mellett kezdjünk el sportolni!
A túl sok pihenés elgyengítheti az izmokat, ami tovább fokozhatja a fájdalmat. Ezért mindenképpen érdemes egy mozgásban gazdagabb életmódra törekedni, különösen, ha ülőmunkát végzünk.
Végezzünk kardio- és izomfejlesztő mozgást is! Ez megerősíti a térd körüli izmokat, és fenntartja a flexibilitást, ahogyan a nyújtógyakorlatok is. Kardio mozgás például az úszás, az aerobik, az elliptikus tréneren végzett mozgás – ráadásul ezek ízületkímélőek is.
Ha fáj a térdünk, akkor kíméljük az ízületeket, ne terheljük túl, kerüljük a megterhelő mozgást, az aszfalton futást, az ugráló mozdulatokat, mert ezek ronthatnak a helyzeten.
Kerüljük el az eséssel járó sportokat, de a hétköznapi életben se próbáljunk fájós térddel létrára mászni, székre állni, mert sokszor akkor történnek balesetek, amikor otthonunkban a hétköznapi tevékenységeinket végezzük.
A térdproblémák megelőzésének első lépcsőfoka az optimális testsúly megszerzése és megtartása, valamint a hirtelen irányváltást igénylő, eséssel járó sportok kerülése.
Viseljünk megfelelő lábbelit és kerüljük a magas sarkú cipő viselését. Fogyasszunk rendszeresen magnéziumot és omega-3 kiegészítőt, évente egyszer tartsunk három hónapos porcvitamin kúrát.
Ha megtörtént a baj, jegeljük, borogassuk, kenjük, polcoljuk fel a sérült lábat.
Természetes otthoni gyógymódok a térdfájdalom gyulladás enyhítésére:
hideg borogatás, mely csökkenti az adott terület vérbőségét, a duzzadást és a fájdalmat is.
almaecet fogyasztása: két kávéskanál almabor ecetet két csésze szűrt vízben keverjünk el és kortyolgassuk ezt a keveréket a nap folyamán. Keverjünk össze egy evőkanál almabor ecetet egy evőkanál olívaolajjal és ezzel masszírozzuk a térdünket naponta kétszer, amíg a fájdalom meg nem szűnik.
Fogyasszunk gyömbért és kurkumát a gyulladás csökkentésére, akár kapszula formájában is megtalálható már a drogériák polcain. A kurkuma hatásosan és természetes módon kezeli a térdfájdalmat.
Görögszéna mag. A görögszéna mag gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett melegek és jótékony hatásúak a köszvény eredetű térdfájdalom kezelésében.
Az eukaliptusz olaj is fájdalomcsillapító és hűsítő hatású.
Ha a térdfájás nem szűnik meg egy-két hét alatt, keresse fel orvosát, hogy kiderítsék a fájdalom pontos okát.
Lábápolási kisokos
Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.
Arcápolási rutin a hideg hónapokra
Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!
Így tisztítsd a májad természetes úton
Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.
A cinkhiány tünetei és kezelése
Bár a cinkről talán ritkábban esik szó más ásványi anyagokhoz – vagy akár a vitaminokhoz – képest, valójában igen fontos, hiszen a második legnagyobb mennyiségben megtalálható nyomelem a szervezetünkben a vas után. Nagyjából száz enzim működéséhez járul hozzá.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.