Menü

Progeszteron – a női hormon, amire szükségünk van

Nagyon sokféle hormonnal működik a szervezetünk, elengedhetetlenek a helyes életfunkciók fenntartásához, az endokrin rendszer működteti a testünket, például a növekedést, de a progeszteronra, ami egy nemi hormon, a nőknek szükségük van a ciklusuk működéséhez.

Az belső elválasztású mirigyek, vagyis az endokrin mirigyek azért vannak a szervezetünkben, hogy szabályozzák életműködésünket azáltal, hogy hormonjainkat a véráramba juttassák. A progeszteron, más néven sárgatest hormon a petefészekben termelődik. A tüszőrepedés, azaz ovuláció után a tüsző hámja és a belső tok átalakul és sárgatest alakul ki. Ez teszi lehetővé, hogy a méhben olyan körülmények alakuljanak ki, amik elősegítik a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A beágyazódáshoz szükség van egy kellően vastag méhnyálkahártyához, ami tápanyagban gazdag.

Ez azért fontos, hogy a méhlepény kialakulhasson és az embrió fejlődésnek induljon. Ezen folyamatok alatt a progeszteron szintje változik. A tüszőrepedés előtt alacsony és a ciklus előrehaladtával növekszik. Amennyiben létrejön a terhesség, akkor a sárgatest hormonnak továbbra is fontos szerepe van. Abban lesz segítségünkre, hogy védje a méh nyálkahártyáját és megakadályozza, hogy korán kialakuljanak összehúzódások, amik ahhoz vezethetnek, hogy a szervezet kilökje az embriót. A másik esetben nem teljesül be a terhesség, ilyenkor ez kiürül a szervezetből.

A terhesség kialakulásának egyik legfőbb eleme ez a hormon, az orvostudomány ennek hiányát véli a legnagyobb kockázatnak a meddőség kialakulásában. Okozhatja stressz, különböző betegségek, alváshiány, egészségtelen étkezés, mozgásszegény életmód és ezek mind együtt is.

A progeszteron szintjét vérből mérik. Amikor a szint túl magasnak mutatkozik, akkor jelezhet terhességet, de utalhat petefészek- vagy mellékvese daganatra is. Az alacsony szint a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémára mutathat rá, de a méhen kívüli terhesség, illetve vetélés jele is lehet. A hormon hiányának jelei a következők lehetnek. Érezhetünk sokszor migrént, fáradtságot, dekoncentráltságot, töredezhet a körmünk, csökkenhet a libidó, a bőrünk száraz és pattanásos lehet, leadhatatlan kilókkal gyarapszunk, alvászavar alakulhat ki amellett, hogy állandó hangulatingadozással küzdünk. Amikor ez felmerül, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Vérvizsgálatot fognak elrendelni, amiből kimutatható a hormon szintje. Amennyiben beigazolódik, gyógyszeres kezelést alkalmaznak, és D-vitamin pótlásra lesz szükség.

Fontos odafigyelni a testünk adta jelekre, mivel hormonjaink igen sokféle élettani folyamatot irányítanak, és ha ezek nem termelődnek megfelelően, akkor felborul harmónia. A progeszteronhiány időben felismerve jól kezelhető, nem kell elfogadni a kellemetlenségekkel járó állapotot.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.