Progeszteron – a női hormon, amire szükségünk van
- Dátum: 2023.08.04., 20:17
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com, pixabay.com
- beágyazódás, D-vitamin, hormon, megtermékenyülés, női hormon, sárgatest
Nagyon sokféle hormonnal működik a szervezetünk, elengedhetetlenek a helyes életfunkciók fenntartásához, az endokrin rendszer működteti a testünket, például a növekedést, de a progeszteronra, ami egy nemi hormon, a nőknek szükségük van a ciklusuk működéséhez.
Az belső elválasztású mirigyek, vagyis az endokrin mirigyek azért vannak a szervezetünkben, hogy szabályozzák életműködésünket azáltal, hogy hormonjainkat a véráramba juttassák. A progeszteron, más néven sárgatest hormon a petefészekben termelődik. A tüszőrepedés, azaz ovuláció után a tüsző hámja és a belső tok átalakul és sárgatest alakul ki. Ez teszi lehetővé, hogy a méhben olyan körülmények alakuljanak ki, amik elősegítik a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A beágyazódáshoz szükség van egy kellően vastag méhnyálkahártyához, ami tápanyagban gazdag.

Ez azért fontos, hogy a méhlepény kialakulhasson és az embrió fejlődésnek induljon. Ezen folyamatok alatt a progeszteron szintje változik. A tüszőrepedés előtt alacsony és a ciklus előrehaladtával növekszik. Amennyiben létrejön a terhesség, akkor a sárgatest hormonnak továbbra is fontos szerepe van. Abban lesz segítségünkre, hogy védje a méh nyálkahártyáját és megakadályozza, hogy korán kialakuljanak összehúzódások, amik ahhoz vezethetnek, hogy a szervezet kilökje az embriót. A másik esetben nem teljesül be a terhesség, ilyenkor ez kiürül a szervezetből.
A terhesség kialakulásának egyik legfőbb eleme ez a hormon, az orvostudomány ennek hiányát véli a legnagyobb kockázatnak a meddőség kialakulásában. Okozhatja stressz, különböző betegségek, alváshiány, egészségtelen étkezés, mozgásszegény életmód és ezek mind együtt is.

A progeszteron szintjét vérből mérik. Amikor a szint túl magasnak mutatkozik, akkor jelezhet terhességet, de utalhat petefészek- vagy mellékvese daganatra is. Az alacsony szint a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémára mutathat rá, de a méhen kívüli terhesség, illetve vetélés jele is lehet. A hormon hiányának jelei a következők lehetnek. Érezhetünk sokszor migrént, fáradtságot, dekoncentráltságot, töredezhet a körmünk, csökkenhet a libidó, a bőrünk száraz és pattanásos lehet, leadhatatlan kilókkal gyarapszunk, alvászavar alakulhat ki amellett, hogy állandó hangulatingadozással küzdünk. Amikor ez felmerül, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Vérvizsgálatot fognak elrendelni, amiből kimutatható a hormon szintje. Amennyiben beigazolódik, gyógyszeres kezelést alkalmaznak, és D-vitamin pótlásra lesz szükség.
Fontos odafigyelni a testünk adta jelekre, mivel hormonjaink igen sokféle élettani folyamatot irányítanak, és ha ezek nem termelődnek megfelelően, akkor felborul harmónia. A progeszteronhiány időben felismerve jól kezelhető, nem kell elfogadni a kellemetlenségekkel járó állapotot.
Nyugodt pihenés a forró éjszakákon is
A nyári kánikula nemcsak nappal, hanem éjszaka is megterhelheti a szervezetet. A túl meleg hálószoba és a nyugtalan alvás miatt sokan érzik magukat fáradtabbnak a nyári hónapokban. Néhány egyszerű szokás azonban segíthet abban, hogy a forró éjszakák ellenére is pihentetőbb legyen az alvás.
Minden, amit a naptejekről tudni kell
A nyári időszak elengedhetetlen kelléke a naptej, amely ma már szinte minden háztartásban megtalálható. Sokan csak annyit tudnak róla, hogy megvéd a leégéstől, nézzük, hogyan is működik.
Amit a hőségriadóról tudni érdemes
Itt a nyár, tombol a meleg, jönnek a hőségriadók sorban, de mit is jelentenek ezek pontosan?
Praktikák lábizzadás ellen nyáron
Őszintén szólva, a lábizzadás számomra is visszatérő probléma minden nyáron. Amikor beköszönt a kánikula, elég néhány óra egy zárt cipőben, és máris kellemetlenül nedvesnek érzem a zoknimat. Nemcsak a komfortérzetet rontja, hanem az ember önbizalmára is hatással lehet, főleg, ha le kell vennie a cipőjét valahol.
Szemünk színe: mit árul el a jellemünkről?
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Nem véletlenül: amikor valakivel beszélgetünk, ösztönösen a tekintetére figyelünk, és sokszor már az első pillanatokban kialakul bennünk egy benyomás a személyiségéről. De vajon a szem színe valóban árulkodhat a jellemünkről?