A rágózás előnyei és hátrányai
- Dátum: 2023.07.19., 20:56
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- amerikai, édesség, életmód, rágás, rágó, rágógumi, szabadság, szokás
Mentolos, nagyon mentolos, gyümölcsös, cukros, cukormentes. Van, aki minden nap rágja, van aki sohasem, és néhányan csak alkalmanként használjuk. Emellett a rágózás egyfajta kifejezőeszköz is lehet, amely hozzájárul egy adott ember személyiségéhez, megjelenéséhez. Az alábbi cikkben a rágózás főbb előnyeire és hátrányaira kaphatunk választ.
Törekedjünk a cukormentesre!
A cukormentes rágógumik legfőbb előnye, hogy nem roncsolják a fogakat, a rágás pedig növeli az agy felé történő vérkeringést, így segíthet a koncentrációban. Emellett segít a diétában, és rendszeres használata mellett csökken az igény a kalória bevitelre, valamint a szervezet energiafelhasználásának hatékonysága is növekszik. Rágózás mellett ugyanis kevesebbet eszünk, viszont energikusabbnak érezhetjük magunkat, (habár ez azért nem minden helyzetben igaz). A cukormentes rágók használata és a bőséges folyadékfogyasztás lehet a fogyókúra két legfőbb mankója. Valamint ma már szerencsére a legtöbb rágó cukormentes, és rengeteg ízvilág van, többek között a gyümölcsös is, ezáltal ha valaki nem szereti a mentolosat, akkor a gyümölcsösek is jó alternatívát jelentenek.
Melyek a rágózás egészséges hatásai
Megtisztítja a fogakat a lepedéktől
Megelőzi a fogszuvasodás kialakulását
Segít a káros szenvedélyekről való leszokásban
Üde leheletet biztosít
Fokozza a nyáltermelést, így a lepedék nem tud megtelepedni a fogakon
Javítja a száj öntisztulását
Diéta idején a rágózás csökkenti a kalóriabevitel iránti igényt
Moderálja az édességek iránti vágyódást
Segíti a falásrohamok elkerülését
Az édes íz nyugtatólag hat az ízlelőbimbókra
Segít a stressz csökkentésében is
A rágózás jótékony hatást gyakorol a memóriára
A rágózás veszélyei és hátrányai
Az állandó, és folyamatos rágózás következményeként az állkapocs elmozdulhat, vagy kilazulhat. Ezt persze nem úgy kell érteni, hogy akkor már soha többet nem lesz jó az állkapcsunk, viszont a folyamatos rágás hatására elfáradhatnak az állkapcsunk izmai is. Emellett ha valaki nagyon “csámcsog”, nagy hévvel rágózik, akkor egyfajta esztétikai hátrányt is jelent, mivel sok helyen nem szimpatikus, legyen az éppen egy orvos, vagy az iskola.
A tartós, mindennapos rágózás az ízérzékelést és az emésztést is ronthatja, mivel mindez a száj PH értékére is hatással van, és emiatt a száj kémiája is felborul. Egy idő után egyre kevésbé érzünk ízeket, vagy akár bizonyos ízeket tévesen érzékelünk. Valamint a rágózás egy idő után az emésztésben és a gyomorsav termelésben is szerepet játszik, a tartós használat hatására pedig túl sok gyomorsavunk termelődhet, amely aztán refluxot, gyomorégést eredményez.
Sokszor előforduló hiba, hogy az emberek túl sokáig rágóznak, ugyanis a megfelelő időtartam maximum 15-20 perc, és legfeljebb napi 2-3 alkalommal. Ezzel szemben gyakori, hogy az emberek sokkal hosszabb ideig, akár 1-2 óráig is használnak egy-egy darabot amely már nem feltétlenül egészséges a fogak és a száj számára sem.
A rágózás összességében jóval több előnnyel, mint hátránnyal jár. Ha megfelelő mértéket tartunk, és napi szinten maximum 2-3 alkalommal használjuk, akkor segíthetünk magunknak vele a fogyásban, segít megőrizni a száj higiéniáját és megelőzni a fogak elromlását, csökkenti a stresszt, valamint jó esetben üde leheletet és fehér fogakat biztosít.
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.
Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor
Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.