Megelőzhető-e az ételallergia?
- Dátum: 2023.07.16., 08:40
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- allergia, baba, dió, egészség, étel, hozzátáplálás, immunrendszer, kiütés, mogyoró, orvos, reakció, tej, tojás
Egy baba hozzátáplálásának kezdete hatalmas mérföldkő mind a szülő, mind a baba számára. Rengeteg kérdés merül fel közben, és hamar előkerülnek az allergia lehetőségei is. Melyek azok, amelyek a leggyakrabban előfordulnak? Hogyan lehet őket megelőzni?
A legújabb kutatások kimutatták, hogy nem gond, ha egyszerre több dolgot vezetünk be a baba étrendjébe, sőt biztonságos, és az immunrendszer erősítését is segítheti, ezáltal szerepe lehet az ételallergiák kialakulásának csökkentésében. A téma teljeskörű felderítéséhez természetesen további vizsgálatok szükségesek.
A potenciálisan allergiát okozó ételek bevezetésekor mégis egyszerre csak egyfélét adjunk a kicsinek, mert így fogjuk tudni mihez kötni az esetlegesen megjelenő allergiás reakciókat. Mellette nyugodtan kaphatja azokat az ételeket, amelyeket már bevezettünk neki.
Minden étel bevezetésekor figyeljük a baba szervezetének reakcióit. Több, mint 160 allergén étel létezik, egyesek jobban, mások kevésbé allergizáló hatásúak. A leggyakrabban viszont a következő ételek okoznak allergiát: tehéntej, tojás, mogyoró- és diófélék, hal, szója, búza és kagyló.
A tudomány jelenlegi álláspontja az, hogy nem kell megvárni, hogy a baba idősebb legyen ahhoz, hogy bevezethessük neki ezeket az ételeket. Ha készen áll a szilárd ételek fogyasztására, nyugodtan bevezethetjük neki ezeket is. Figyelni kell a reakcióit, lesz-e tőle hasmenése, kiütései, okoz-e hányást, és ha bármi probléma merül fel, orvoshoz kell fordulni.
Ha a baba allergiás valamire, az allergiás reakciók rendszerint nagyon hamar jelentkeznek – ez néhány perctől néhány óráig terjedő időszakot jelenthet. A következő tünetekre érdemes odafigyelni: csalánkiütések, illetve egyéb kiütések, kipirosodott bőr, arc-, nyelv- vagy ajakdagadás, hányás és/vagy hasmenés, köhögés, nehézlégzés, eszméletvesztés.
Súlyos tünetek esetén azonnal mentőt kell hívni!
Kellő odafigyelést igényel, ha a családban már van ételallergiával küzdő személy, hiszen ez a baba esetében is növeli az érzékenység kialakulásának esélyeit.
Ha a baba csak enyhe tüneteket mutat, mint például kiütéseket, érdemes felvenni a kapcsolatot a háziorvossal, aki szakmai tanáccsal fog ellátni. Valószínűleg javasolni fogja, hogy tartsunk szünetet az adott étel bevezetésében, és ha megszűntek a tünetek, próbálkozzunk ismét. Továbbá elküldhet egy specialistához, aki bőrtesztet (ez babáknál, illetve kisgyerekeknél elég megbízhatatlan, mert nem tudnak elég hosszú ideig egy helyben ülni) vagy vérvételt fog javasolni.
Jó hír, hogy számos allergia típus idővel elmúlik. A tojás-, illetve a tejallergiát ki lehet nőni, de a mogyoró-, diófélékre, illetve kagylóra való érzékenység egy életre megmarad. A mogyorófélékre való allergia esetében pedig már immunterápia is elérhető, ami akár már nagyon pici gyerekek esetében is szép eredményeket hoz.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!