Jelek amik megmutatják, hogy jó ember vagy
- Dátum: 2023.07.08., 22:07
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- értékrend, jósàg, kapcsolat, psziché, személyiség, szeretet
Az emberi természet igazán változatos. Ahány ember, annyiféle személyiség, jó és rossz tulajdonságokkal, szokásokkal. Minden ember tesz jót és rosszat, szeret és gyűlöl, vitázik és kibékül. Minden ember követ el hibát, és tesz olyan dolgokat, amikre utóbb nem lehet büszke, ám ez még nem tesz senkit rossz emberré.
Vannak tulajdonságok, amik azt mutatják, hogy valaki jó, más tulajdonságok pedig épp az ellenkezőjét bizonyítják. Ezek összességéből formálunk véleményt, és hozunk ítéletet arról, hogy valaki jó vagy rossz ember.
Kedves és együttérző
A kedvesség és az együttérzés a jó ember ismertetőjele. Ő az, aki őszintén törődik mások jólétével. Mindig próbál tisztelettel, empátiával és megértéssel bánni másokkal – függetlenül attól, hogy kikről van szó. Kedvessége és együttérzése másokat is hasonló cselekvésre ösztönöz, ezáltal pozitívabb és támogatóbb világot teremt.
Tisztességes és őszinte
Egy jó ember őszinte és etikus, aki erős erkölcsi elvekkel rendelkezik. Hű önmagához és a saját értékrendjéhez és ezeknek az értékeknek megfelelően cselekszik. Soha nem csap be másokat. Mindig igyekszik helyesen cselekedni, még akkor is, ha a személyes haszna mást diktálna.
Felelősséget vállal a tetteiért
A jó ember nem tesz úgy, mintha nem csinált volna semmi rosszat, és nem próbálja másra hárítani a felelősséget. Felelősséget vállal a tetteiért. Beismeri, ha hibázott, és megpróbálja helyre hozni a dolgokat. És nem fél elnézést kérni, ha tévedett.
Tisztel másokat
A tisztelet azt jelenti, hogy méltósággal, együttérzéssel és figyelmesen bánunk másokkal, függetlenül a származásuktól vagy a meggyőződésüktől. Egy jó ember így tesz. Felismeri az emberek értékét, és ennek megfelelően cselekszik, pontosan úgy bánik másokkal, ahogyan elvárja, hogy vele is bánjanak.
Empatikus
Egy jó embernek megvan a képessége, hogy mások helyébe képzelje magát, hogy megértse, min mennek keresztül és mit éreznek mások. Ha valaki nehéz időszakon megy keresztül, ő ott van – meghallgat és megadja a szükséges támogatást. Ha lát egy hajléktalant, aki segítséget kér, nem mondja, hogy „ő választotta ezt az életet”, hanem ha tud, segít. Ha lát egy sérült állatot, gondoskodik róla.
Megbízható
Az az ember, aki képes felelősséget vállalni a tetteiért egyértelműen megbízható, akire lehet számítani. Nem tűnik el az utolsó pillanatban, nem ígérget össze-vissza, és ha valaki bajban van, segít. Egy jó ember ilyen.
Nagylelkű
Gyerekként mindig megosztotta a játékait, a könyveit, az édességeit. Felnőttként is szívesen ad, mert szeret adni és segíteni másokon. Félreértés ne essék. Egy jó ember természetesen nem balek, nem szórja mindenét ész nélkül. De ha megteheti, segít. Akár a barátainak munkát találni, a szüleinek bevásárolni, a szomszédnak vigyázni a cicára. És nem, nem viszonzásért teszi. Csupán azért, mert ő jó ember, és boldoggá teszi, ha segíthet.
Szerény
Egy jó ember felismeri a saját korlátait és gyengeségeit, és tudja, hogy nincs mindenre válasza. Éppen ezért nyitott arra, hogy tanuljon másoktól, nem okoz gondot beismernie, hogy tévedett, és őszintén örül, ha mások sikeresek.
Ha valamiben kitűnik, nem szereti reklámozni, nincs szüksége dicséretre és elismerésre. Természetesen ő sem szent, örül az eredményeinek, de nem érzi szükségét, hogy mások arcába dörgölje azokat.
Hiszi, hogy mindenkiben van jó és nem ítélkezik
Egy jó ember alapvetően optimista. Felismeri a növekedés lehetőségét másokban. Erős empátiája miatt pedig mindig megpróbálja magát néhány „nem túl kedves ember” helyébe képzelni, hogy megértse, miért ilyenek. Szívesen él abban a hitben, hogy az emberek őszinték, mint ha mindenkiben kételkedne. Elfogadja azokat az embereket, akik különböznek tőle. Szeret megismerni valakit, mielőtt eldöntené róla, tetszik-e vagy sem.
Valójában nagyon szívesen megismeri azokat az embereket, akik különböznek tőle, hogy az ő szemszögükből tanulhasson a világról. Igyekszik elfogadni azok nézőpontját is, akik más nézőponton vannak, mert tudja, hogy mindenki háttere, neveltetése, meghatározó tényezői mások, így az, ahogy a világot látják is lehet más.
Nem próbál meg erőszakkal megváltoztatni senkit.
Szeresd magad először, és minden más a helyére kerül.
Azt gondoljátok, akit leírtunk, egy szent, és ilyen ember nincs? Ne tegyétek! Emlékezzetek csak, ezt az értékrendet tanuljuk az óvodában, erre igyekeznek nevelni minket a szüleink. A legtöbb ezek közül a tulajdonságok közül megvan mindannyiunkban. Nem állandóan és nem minden élethelyzetben, hiszen, mint a cikk elején írtuk, emberek vagyunk, olykor hibázunk. Ám igenis ott vannak bennünk.
Ha ismerjük és szeretjük magunk, ha egészséges és tápláló kapcsolatot ápolunk önmagunkkal, az segít életre hívni a bennünk élő jó embert. Aki igenis ott van mindannyiunkban.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.