Menü

Úszásra fel!

Nincs is jobb program a nyárra, mint egy kis csobbanás az uszodába, vagy épp a tengerbe. Tudtad, hogy az úszásnak számos pozitív hatása lehet az egészségre? Még több is, mint gondolnád. Ha kíváncsi vagy, mik is ezek, olvass tovább.

Az úszás az állóképességre épít, ezt nagy mértékben javítja, de olyan kíméletesen, hogy alig lehet észrevenni, mikor tolja ki határainkat. Az aerob mozgásformákhoz hasonlatosan számos pozitív hatása van, nem csak sport, de közérzetjavító tevékenység is egyben.

Az úszás kedvezően befolyásolja a szív-és érrendszeri működést, a légzőrendszert, és ezek következtében a szervezetben folyamatosan végbemenő különböző anyagcsere folyamatokat is. Az úszás hatékony fogyókúrás program, hiszen egy óra intenzív úszkálás akár 700 kalóriát is elégethet, nagy energiaigénynek köszönhetően, növeli az éhségérzetet és evés közben később következik be a teltségérzet.

De nem csak az elhízás megelőzésében vagy kezelésében van nagy szerepe, hanem számos betegség kezelésében is.

A csontritkulásra például nagyon jó hatással van, mivel úszás közben a csontok nem terhelődnek, azonban az ideg és izomkoordinációt javítja, erősíti az izmokat, így közvetve csökkenti a csonttörés esélyeit.

Más ízületi betegségeknél szintén az úszás ajánlott mozgásforma, hiszen a beteg ízületekre a vízben a testtömeg csak igen kis része nehezedik, így a beteg terület nincs kitéve még erősebb romlásnak, ráadásul az izmok megdolgoztatása fájdalommentes.

Az anyagcsere javítása révén a cukorbetegséget is pozitív irányba befolyásolja. Az úszás a szellemi teljesítőképességet és a mentálhigiéniát is támogatja.

Az aerob mozgásformák, így az úszás is kedvező hatással van a szellemi teljesítőképességre, valószínűleg a fokozott oxigénellátás miatt. Számos diplomás úszó, vízilabdázó ismert, akik nem csupán fizikai, de szellemi teljesítőképességükkel is az élen járnak.

Valószínűleg a kettő összefüggésben van egymással. Az úszás során mindezek mellett még boldogsághormon szabadul fel, ami nagyobb teljesítményt, jó közérzetet biztosít, így a depresszió kezelésében is nagy szerep jut az úszásnak, mint sportnak.

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.