Menü

Mire jó a kövirózsa?

A kövirózsa latinul, sempervivum tectorum, ami annyit tesz, hogy az örökké élő. A neve nem véletlen, hiszen szinte mindent túlél és remekül alkalmazkodik a különböző környezethez. Az ókorban úgy vélték, hogy a kövirózsa megvédi a házat a villámcsapástól, ezért ültették előszeretettel házak tetejére. Ezt tudományosan igazolni nem sikerült, de akár ma is láthatunk a háztetők cserepein ilyen fajta növényt. Habár lakásban nem szeret, kint gyönyörű és nem igényel folytonos, aprólékos gondozást.

Ültetése rendkívül egyszerű, csak beledugjuk a földbe, és kis időn belül gyökeret ereszt. Nem igényel tápanyagban gazdag földet, köveken, cserépen is megél. Magyarországon a Villányi-hegységben él vadon, azonban rendkívül gazdag szín- és formavilága, illetve igénytelensége miatt, gyakran találkozhatunk vele kertekben is.

Népi elnevezései a fülfű, égdörgőfű, mennykővirág, kövirózsa, házi kövirózsa, fali kövirózsa, kőrózsa, fülbeeresztőfű, fülbefacsarófű. Nevei utalnak a gyógyhatására is. A kövirózsát magyar aloé verának is nevezik, mivel felhasználási javallatai nagyon hasonlóak. Alkalmazása során azonban vegyük figyelembe, hogy nem minden kövirózsa gyógyító hatású.

Ahogy a neve is utal rá, a népi hagyomány gyakran használja, fülgyulladás, fülbetegségek esetén. Kiváló fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Ezt kihasználhatjuk szájbetegségek esetén is, mint például szájüregi fertőzések, torokgyulladás, herpesz vagy különböző szájüregi duzzanatok esetén. Teakeverékként pedig hurutos köhögés csillapítására is alkalmas. Antioxidáns és sejtvédő hatással is rendelkezik, ez főleg C-vitamin-tartalmának köszönhető.

A kozmetikai ipar is előszeretettel használja a kövirózsát- Bőrbetegségek, májfoltok és bőrelszíneződés esetén is találunk megfelelő krémet, melynek alapja az említett növény. A teljes föld feletti rész gyógyhatású. Nyugodtan gyűjtsük frissen . A lédús leveléből kipréselt nedvet pedig különféle anyagokkal (krémmel, olajokkal) is keverhetjük. Így akár otthoni kozmetikumok esetében is használható.

Szemölcsre vagy tyúkszemre is gyógyír lehet. Félbevágott levelet kössünk a kezelendő területre. Erős fejfájást általában percek alatt enyhíti, ha egy maroknyi levelet teszünk a homlokunkra. Régen használták hasmenés kezelésére és féregűzésre, illetve külsőleg végtagi fájdalmat enyhítettek vele. Gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, baktérium és vírusölő hatású. Továbbá jó hír lehet a nyári szezonra, hogy rovar és csaláncsípések esetén is segítségünkre lehet. Ha esetleg baleset érne minket, akkor, vágott sebek, égési sérülések kezelésére is alkalmas. A strandról hazatérve, bőrünk fájdalmát csillapítanánk valamivel, akkor napégés ellen az aloe verával is felveszi a versenyt. Nőknek jó hír, hogy megoldás lehet a gyantázás utáni égő érzés, valamint a viszketés enyhítésére.

A növény használatának mellékhatásától nem kell tartani, jelenleg nem ismert. Csupán annyi, hogy tudunk kell, melyik kövirózsa gyógyító hatású.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.