Menü

Futás esőben? Pro és kontra

Ma rendesen eláztam futás közben és hazáig azon gondolkoztam, hogy miért szeretem én mégis, ha meglep egy zápor edzés közben. Egyébként vannak, akik kimondottan szeretnek esőben futni, mert jobb a levegő és mert nincs tömeg a futópályákon, másokat egyáltalán nem inspirál az elázás.

Az egyik nyomós érvem az esőben futáshoz, hogy versenyen sem fogunk megállni feladni, csak mert szemerkélni kezd, így nem árt megbarátkozni az esővel futás közben. Versenyen is fog esni. Egy évben viszonylag kevés olyan nap van, amikor tökéletesen ki lehet zárni az esőt, (ha van egyáltalán olyan), ezért 1-2 óra esőben futásra fel kell készüljünk testileg és lelkileg egyaránt.

Egyébként, ha szentimentális akarok lenni, akkor leírom, hogy esőben a természet igenis szebb. A víz áztatta fáknak, talajnak megvan a maga bája, hangulata, frissítő illata, természetesen a saras futócipő és ez elázott futóruházat is ehhez az idillhez tartozik, bizony lehet jókat dagonyázni.

Mások meg erre azt gondolják, inkább konditerem és egy jó futópad, vagy szobakerékpár, de én azt javaslom, aki még nem élte át, ne riadjon vissza pár csepp esőtől. Természetesen erre is fel kell készülni, mielőtt elindulunk, a megfelelő ruházat nagyon fontos, a vízálló esőkabát, vízálló futócipő, (ha van ilyenünk is), mégis a legfontosabb szabály, hogy ne álljunk meg, ezzel megelőzhetünk egy esetleges megfázást.

Egyébként hiába vannak spéci felszerelések, előbb-utóbb mindenképp elázik az ember, ez elkerülhetetlen egy többórás zuhénál, ami akkor gond, ha hideg van. Egy nyári zápor, mint ami ma kapott el engem is, nem tart sokáig, az elázott cipő kivételével a könnyű sportruházatom hamar száradt, a hajam meg olyan volt, amilyen.

Az esőkabáttal sokszor nekem személy szerint az a problémám, hogy befülled, bepárásodik alatta a testünk, ami számomra igen zavaró, akkor inkább már az eső.

Ha az esős futás mellett tesszük le a voksunkat, figyeljünk jobban a sérülésveszélyre, ugyanis könnyebben lesérülhetünk. Csúszás – és esésveszéllyel kell számoljunk, ezért mindenképp oda kell figyelni, hogy hová lépünk. Érdemes ilyenkor az útvonalat a sáros terepről aszfaltra változtatni. A fényvisszaverő cuccok még fontosabbak esős időben, ha az esti órákra tervezzük az edzést. A vizes zokni és az átázott ruházat egyenes út a vízhólyagokhoz, sebekhez, ezért érdemes bekenni vazelinnel a kidörzsölődésre hajlamos testrészeinket.

Szakember és edző egyöntetű véleménye az, hogy az esőben való futás javítja a teljesítményt.

Ha minden kötél szakad és nem jött meg a kedvünk az esős futáshoz, akkor tényleg ott a futópad, a szobakerékpár, a torna, a konditerem. Ettől függetlenül én továbbra is arra biztatok mindenkit, hogy ne ijedjen meg egy-egy nyári záportól futás közben. Természetesen kiemelendő, hogy nem mindegy, milyenek a körülmények! Villámlás, mennydörgés, vihar vagy felhőszakadás esetén semmiképp se húzzunk futócipőt!

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!