Menü

Anafilaxia, vagy anafilaxiás sokk, amit tudni kell

Sok ember életét megnehezítik a különböző allergiás reakciók, melyekkel szervezetünk válaszol a számára tűrhetetlen behatásokra. Ezek közül az egyik legveszélyesebb az anafilaxia.

Az anafilaxia egy reakció a testünktől, két fajtáját különböztethetjük meg, az allergiás és a nem-allergiás anafilaxiát. A nem-allergiás anafilaxia akkor jelentkezik, ha túlterheljük fizikálisan szervezetünket, vagy túlhűl a testünk, esetleg olyan gyógyszert szedünk be, amiben ópiát származékok találhatóak. Az allergiás anafilaxiát lesűrűbben ételek, gyógyszerek hatóanyagai vagy rovarcsípések idézik elő.

Az anafilaxia tüneteit gyorsan fel lehet ismerni és érdemes odafigyelni rá, mivel nagyon gyorsan súlyosbodhatnak a tünetek, melyek komoly károsodásokat okozhatnak a szervezetben. Érintett lehet a bőr, a nyálkahártya, a szív-és érrendszer, a légzőrendszer, a gyomor és béltraktus, és nem feledhető a központi idegrendszer sem. Elsődlegesen bőrpírral, kiütéssel, viszketéssel, az ajkak duzzanatával kezdődik.

Már önmagában ez is életveszélyes állapothoz vezethet, mivel a száj, a garat és torok dagadása fulladást okozhat. Átalakulhat szívritmuszavarra, alacsony vagy magas pulzusszámra, ájulásra, nehézlégzésre és légszomjara is. A légúti rendszert érintve sípoló légzés hallható, köhögés, rekedtség, és felső légúti szűkületek figyelhetőek meg. Ezekhez társulhat eszméletvesztés, hányás, hasmenés, zavartság, szorongás, fejfájás is. A tünetek különbözőek, ezért is érdemes odafigyelni rájuk, hiszen minden tünet vezethet életveszélyes állapothoz.

Diagnózisa a beteg kórelőzmények feltárásával, vérvétellel, bőrpróbával állítható fel, de a gyors orvosi beavatkozás elengedhetetlen, melyet egy laikus ember is megkezdhet. A gyors felismerés és helyes ellátás megkezdése a beteg életébe kerülhet. Az első és legfontosabb a helyes testhelyzet kialakítása, stabil oldalfekvés, légszomj esetén félülő helyzet, emellett a légutak szabaddá tétele. A mentők kiérkezéséig ezzel tudunk segíteni, a szakember pedig a továbbiakban oxigént és infúziót ad, illetve antihisztamin tartalmú gyógyszert, ezután pedig kortikoszteroid adagolása történik.

Azon betegek, akik tudatában vannak annak, hogy ilyen jellegű allergiával élnek, nagy valószínűséggel úgynevezett epipen-t tartanak maguknál, ami egy előre töltött injekció, mely adrenalint tartalmaz. Ezt a comb külső felszínéhez nyomva egy gomb megnyomásával lehet beadni. A gomb megnyomása egy rejtett tűt szúr a combizomba, ezzel bejuttatva az adrenalint a szervezetbe. Az epipen használata nemjelenti azt, hogy a probléma megoldódott, így orvosi kezelésre van szükség, mivel a tünetek bármikor újra jelentkezhetnek.

Az allergiás reakciókat sosem szabad félvállról venni, bármikor súlyosbodhatna a tünetek, melyek komoly egészségkárosító hatással bírnak. Mindig figyeljünk magunkra és a környezetükben lévőkre, a tünetek jelentkezésénél pedig hívjunk mentőt és segítsünk a betegen.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.