Menü

Napvédelem májfoltok ellen!

Miért kell már az első napsugaraknál fényvédőt használni, mik azok a napfoltok és hogyan alakulnak ki?

A napfoltok meglehetősen bosszantóak lehetnek – különösen az arcon. Ezek többnyire kis barna lapos foltok, melyek legfőképp arcon jelennek meg. Májfoltoknak is nevezzük őket, noha semmi közük a májunkhoz. Öregségi foltokként is emelgetik őket és kialakulásukban - más egyéb tényezők mellett – az életkor és a környezeti hatások (pl. napsugárzás) játszanak fontos szerepet. Ezek a pigmentfoltok nagyon zavaróak tudnak lenni, mert nagyon nehéz elfedni őket.

A bőr elszíneződésével járó lapos foltok, különböző méretűek, nagyobbak, mint a szeplők, és gyakran kiterjedtebbé válnak, ám vannak olyan speciális kozmetikumok, melyekkel halványítani lehet a meglévő foltokat és sokat tehetünk a megelőzésért is.

Hogyan előzhetőek meg a napfoltok?

A bőr egy melanin nevű bőrpigmentet tartalmaz, melyből UV fény hatására egyre több termelődik. Ha nő a melaninszint a szervezetben, sötétebbé válik a bőr, ez a folyamat nem más, mint a szervezet védekező mechanizmusa a napsugárzás hatására. A napfoltok akkor jelennek meg, amikor a melanin magas koncentrációban termelődik.

Sokan, köztük főleg nők általában 35-40 évek kor között tapasztalják először a problémát, attól függően, hogy mennyire voltak tudatos napozási szokásaik, mennyire védték bőrüket a káros sugaraktól, milyen gyakran használtak fényvédő szereket.

Ha valaki sok időt töltött napozással és nem védi megfelelő készítményekkel a bőrét, bizony számíthat májfoltok megjelenésére.

Hogyan szabadulhatunk meg ezektől?

Szerencsére vannak olyan otthoni kezelések, amelyek segítenek elhalványítani ezeket, de még jobb, ha a megelőzésre fordítunk nagyobb hangsúlyt.

Emellett hatékonyak az aloe verás készítmények, a C – vitamin, melynek antioxidáns tulajdonságai számos előnnyel járnak, beleértve az UVA- és UVB-sugarak elleni védőhatást, de a legfontosabb azzal tisztában lenni, hogy minél jobban védjük bőrünket a nap ellen, annál kisebb az esélye, hogy napfoltok jelenjenek meg.

Kétféle UV-sugárzás és mindkettő nagyon káros: az UVA a bőr öregedéséért felelős, az UVB pedig a legégésért. Ezek ellen magas faktorszámú napvédő készítményekkel védekezhetünk!

A bőrünk védelmével ne várjuk nyár közepéig, már tavasszal, az első napsugarak megjelenésével kezdjük el a megfelelő fényvédelmet!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?