Menü

Ekcéma tünetei és kezelése

Mi az ekcéma? Milyen tünetekkel jelenik meg és hogyan lehet kezelni? Az ekcéma a bőr gyulladása, amely hólyagokkal járhat, de okozhat bőrpírt, duzzanatot, pörkképződést, hámlást és általában nagyon viszket. Kiváltó ok lehet allergia (fémek, műszálas anyagok, gyógyszerek, vegyi anyagok, kozmetikumok…stb.), vagy egyéb okok miatti irritáció.

Az allergén azonosítást bőrtesztekkel lehet elvégezni. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is jól láthatóak és sajnos az esetek nagy részében erős viszketési ingerekkel jár.

Az összes ekcémás eset legalább 80 %-a az első életévben már azonosítható (például tejallergia okozhatja csecsemőknél), s e betegségek kis része felnőttkorig is fennáll.

Az allergiás ekcémát sok szempontból egyszerűbb megállapítani, mint az atópiás dermatitist és kezelése helyi szteroidos kenőcssel, illetve az adott allergén kerülésével megoldható. Az atópiás dermatitisz olyan bőrbetegség, amely családilag öröklődik, és elsősorban a gyermekeket érinti és speciális kezelést igényel, mindennapi bőrápolási rutinnal.

A genetikai hajlam mellett a környezeti tényezők, mint például a szennyezett levegő szintén magyarázatot adhat az atópiás dermatitisz előfordulására, mely az utóbbi években egyre gyakoribb probléma.

Az atópiás ekcéma tünetei a nagyon száraz, feszülő és viszkető bőr, kicsiknél az arcon jelenik meg és hámlás, viszkető, piros foltok jellemzik, melytől a kisgyerekek komfortérzete erősen romlik, az alvásukat befolyásolja, az életminőségüket nagy mértékben rontja, ezért mindenképp fontos a szakorvos felkeresése és a napi speciális bőrápolási rutin elvégzése, mellyel gyermekünk szinte teljesen tünetmentessé válhat.

Bár nagyon nehéz a kisgyerekekkel megértetni, de a viszketésre a vakarás nem jelent megoldást, sőt, súlyosbítja a tüneketet, mert tovább károsítja a bőr védőrétegét.

Létezik úgynevezett idiopátiás ekcéma is, ilyen esetben az ekcéma kialakulásának okai ismeretlenek.

Saját példámból tudom, hogy a terhesség alatt is kialakulhat az ekcéma, de az is megtörténhet, hogy a korábban diagnosztizált betegség lángol fel, de arra is van példa, hogy valakinél éppen ebben az időszakban tűnnek el teljesen a tünetek. Sajnos azt nem lehet megjósolni, hogy a szülés után megmaradnak vagy eltűnnek-e a tünetek.

Az ekcéma tünetei sajnos bármilyen életkorban jelentkezhetnek, A felnőttkori ekcéma kialakulásának okai, vagy súlyosbodása gyakran összefügg bizonyos változásokkal, szedett gyógyszerekkel, étrendkiegészítőkkel, hormonváltozásokkal, betegségekkel, stresszhelyzettel is és a várandóssággal is.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?