Menü

Az álmodozás pozitív hatásai

Talán emlékszik arra, hogy gyerekkorában álmodozott az órán. Talán kinéztél az ablakon és álmodoztál, de a tanáraid lebeszéltek róla. Nem voltál engedetlen, amikor a gondolataid máshová szöktek. Mindannyian álmodozunk, és gyakrabban, mint gondolnád.

Az álmodozás csökkenti a stresszt és a szorongást

Azzal, hogy kikapcsolod a zajos "külvilágot", lehetővé teszed, hogy a gondolataid szabadon áramoljanak. Ez elősegíti a mentális ellazulást és a felfedezést. Amikor a gondolataink így áramlanak, az úgynevezett alfa-hullám állapotba kerülünk. Amikor az alfa-zónában vagyunk, nyugodtak vagyunk, és nem gondolunk semmire erőltetett erővel.

Az álmodozási szünetek nemcsak szórakoztatóak, hanem szükségesek is számunkra. Az agyunk nem képes nonstop fenntartani a fókuszt és a termelékenységet. A jó agyi egészséghez szükség van néhány rendszeres pihenőidőre. Egy hosszú munkanap vagy egy baráttal való nézeteltérés után hagyjuk, hogy elménk valami teljesen független és kellemes dologra terelődjön. Ez segíthet elfelejteni és eltávolodni az aggasztó körülményektől.

Ha egy olyan eszköz áll rendelkezésünkre, mint az álmodozás, az különösen akkor hasznos, ha vélt fenyegetésekkel vagy túlságosan zsúfolt környezettel állunk szemben. Ez egy újabb eszköz a mentális egészség eszköztárában a stressz és a szorongás elkerülésére. Ha úgy érzi, hogy egyre szorongóbbá válik, forduljon az álmodozáshoz és a következő lépésekhez:

Az első lépés az, hogy nézz el az íróasztalodtól, a munkájától vagy bármilyen zavaró tényezőtől. Ezután lélegezz mélyeket. Ezután lélegezz ki lassan. Ismételd meg.

Végül gondolj valami kellemes dologra, aminek jelentése van számodra. Elképzelheted magad a kedvenc helyeden, ahol szeretsz kirándulni az erdőben. Vagy gondoljon arra az új autóra, amit szeretne megvenni. Milyen színű lenne?

Milyen tulajdonságai lennének? El tudod képzelni, hogy jól érzed magad a vezetőülésben? A Harvard Egyetem orvosi karának egészségügyi blogja szerint "az elmebolyongás segíthet a szorongás kezelésében". A meditációhoz vagy a pihentető tevékenységekhez hasonlóan az álmodozás is természetes gyógymódként hat a stressz és a szorongás enyhítésére. Mély légzőgyakorlatok a szorongás csökkentésére.

Az álmodozás segít megoldani a problémákat

Ha hagyod, hogy elkalandozó gondolataid elkalandozzanak, az felélénkít. Képes leszel felfrissültebben visszatérni a problémához. A legtöbbünknek hasznára válhat, ha friss szemlélettel közelítjük meg a problémáinkat. A friss perspektíva mellett az álmodozás úgy tűnik, jobban működik, mintha erőltetni próbálnánk a megoldást.

Egy tanulmányban, amely a belső gondolkodás különböző mintáit követte nyomon, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a gondolatvándorlás fontos és jót tesz nekünk. Úgy tűnik, hogy ez a kognitív folyamat új ötletekhez vezet. Bár a felszínen szokatlanul hangozhat, de ha hagyjuk, hogy gondolataink elkalandozzanak, az valóban segíthet megoldani a problémákat, amikor a rájuk való összpontosítás nem működik.

Ha csak állhatatosan kalapálunk valamin, mindenféle információt figyelmen kívül hagyhatunk. A szabad asszociáció azonban lehetővé teheti, hogy az elméd az emlékekről átrepüljön valamire, amit olvastál, majd vissza valamire, amit elképzeltél. Más szóval, az álmodozás egyfajta varázslatos sárga téglaúton vezethet a felismerésekhez. Ezek a felismerések segíthetnek elérni a célodat. Tehát, ha megakadsz egy problémán, ahelyett, hogy keményebben próbálnád megoldani, próbáld meg az ellenkezőjét. Álmodozz, majd álmodozz még többet.

Az álmodozás az agyad különböző részeit használja

Ha valaha is észrevetted, a gyerekek agya állandóan vándorol. Nem titok, hogy a fiatalok sokat álmodoznak. Mégis, ha a "fejed a felhőkben van", ahogyan egyesek az álmodozást jellemzik, kiderül, hogy több mint egyszerű vagy figyelemelterelő időtöltés. Ami álmodozás közben az agyadban történik, az elég kifinomult. Ahogy az elméd elkalandozik, az agyad különböző aspektusait használod.

Az agyadban egyszerre működik a végrehajtó problémamegoldó hálózat és a kreativitás hálózata is. Ahogy aktiváljuk ezeket a különböző agyi területeket, olyan információkhoz férünk hozzá, amelyek korábban elérhetetlenek vagy szunnyadtak. Ezért az unalom vagy a tétlenség nagyszerű célt szolgál. Álmodozásra ösztönöz bennünket, ami fontos kapcsolatokat kovácsol az egész agyunkban.

Az álmodozás segít a célok elérésében

Hogyan segíthetnek a kanyargó gondolatok a céljaid elérésében? Ezek a kóbor gondolatok valóban irányítatlanok, de egy új kutatás szerint gyakran a céljaink motiválják őket. Sportolók és előadóművészek néha céltudatos álmodozással gyakorolnak egy-egy meccs vagy előadás előtt.

Ez a módszer előre beprogramozza az agyukat a sikerre. Olyan ez, mintha inkább mentálisan, mint fizikailag gyakorolnánk a kívánt eredményre.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.