Menü

Módszerek a nyugalmi pulzus csökkentésére

Ez a nagy erőfeszítés hosszú távon több negatív hatással is járhat. Ilyen lehet például a szédülés, fokozott fáradékonyság, nagyobb hajlam a vérrögösödésre. A magas nyugalmi pulzus szívelégtelenséget, vagy akár hirtelen halált is okozhat.

A normál pulzus 60 -100 ütés/perc között van felnőttek esetében, gyerekeknél ennél magasabb. Könnyedén tudjuk ellenőrizni saját pulzusunk a következőképpen: mutató és középső ujjunkkal tapintsuk ki az ellentétes kéz csuklóján a pulzust a csont és az inak közötti részen.

Egy percig számoljuk a lüktetések számát, így megkapjuk a nyugalmi pulzust. Ennél egyszerűbb módszer a vérnyomásmérő használata, hiszen ma már mindegyik mutatja a pulzus értéket is. Jó, ha tudjuk, a pulzusszámot befolyásolja az életkor, a genetika, az edzettség vagy épp az aktuális betegségek.

Nézzünk meg mi az a 6 dolog, ami bizonyítottan csökkenti a nyugalmi pulzusszámot:

1. Kerüld a hőséget!

Minél magasabb a hőmérséklet, annál gyorsabban ver a szív. Ennek az az oka, hogy a szív ilyenkor gyorsabban dolgozik, hogy szervezetünk jobban tudjon alkalmazkodni a megváltozott környezeti állapotokhoz. Annak érdekében, hogy elkerüljük a szív túlzott munkáját, amikor csak lehetséges a nyári időszakban maradjunk hűvös helyen és ne feledkezzünk meg a megfelelő hidratálásról sem.

2. Mozogj rendszeresen!

A pulzus fizikai megterhelés, sportolás közben növekszik. Ilyenkor a szív erősebben és hatékonyabban pumpálja a vért, hogy az izmok megnövekedett oxigénigényét ki tudja elégíteni. Rendszeresen végzett edzés hatására, nyugalmi állapotban, a szív könnyebben képes fenntartani a normál pulzusszámot.

3. Egyél több halat!

Az edzés mellett az egészséges táplálkozás is rendkívül fontos. A halfogyasztás növelése az American Heart Association tanulmánya szerint alacsonyabb nyugalmi pulzust eredményez. Ha nem szereted a halat, a halolaj-étrendkiegészítőkkel tudod elérni a kívánt pozitív hatást.

4. Csökkentsük a stresszt!

Minél magasabb a stressz szint, annál magasabb a pulzusszám. Hiába próbálod egyensúlyba hozni a munkát és a magánéletet, még sincs elegendő idő az összes feladat megvalósításához? MEDITÁLJ! A stressz megszüntetésének gyors és egyszerű módja a meditáció gyakorlása az elme pihentetése érdekében.

5. Figyelj a légzésre!

A pulzusszám csökkentésének gyors és egyszerű módja a légző gyakorlatok gyakorlása. Lélegezz be lassan öt másodpercig, majd lélegezz lassan ki 15 másodpercig. Gyakorold naponta legalább öt percig.

6. Felejtsd el a cigarettát!

Nem meglepő, hogy a dohányzás számtalan negatív hatással van az ember egészségére. A Betegség Ellenőrzési és Megelőzési Központ szerint ez magában foglalja a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a tüdő és egyéb rák kockázatának növekedését. Ezen felül kimutatták, hogy a dohánytermékek növelik a nyugalmi pulzusszámot .

Amikor a testbe nikotin kerül, az erek és az artériák összehúzódnak, és a szívnek plusz munkát kell végeznie a vér pumpálásához. Jó hír, hogy már a dohányzásról való leszokás után 24 órával csökken a nyugalmi pulzus.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?