Menü

Testépítés és futás együtt?

„Testépítők között futó, futók között testépítő vagyok”- hallottam már ismerősömtől a „kirekesztettségre” utaló gondolatot. Bizony a sportolók nagy része vagy ez, vagy az, ám nem zárja ki egymást a kettő, még ha most számos futó és testépítő edző kap a fejéhez a cikkem címe hallatán. A kettő is létezhet együtt, hadd fejtsem ki, hogyan és miért.

Aki hosszú ideje fut, bizony szembesülhet számos olyan problémával, melyre talán nem is gondolnak sokan, ilyen a futás közben fellépő például a hátfájdalom, vállfájdalom, ezért is fontos a hátizmok erősítése futóként.

Megfelelő időpontokban beiktatott súlyzós, konditermi edzésekkel sokkal jobb erőnléti edzettséget érhetünk el. Az erősítő edzéstől – kevesebb energiabefektetéssel - még gyorsabbak is lehetünk futásaink során!

Természetesen az időzítés nagyon fontos, s az, hogy ismerjük saját testünket, minként reagál a súlyzós edzésre, mennyi idő kell a regenerálódásra. Nem tanácsos egy kemény erősítő edzés után másnap a legnehezebb fokú futóedzéssel folytatni, az izmok fáradtsága miatt nem is menne egyébként olyan erőbedobással és romlana a futóteljesítmény.

Azonban a futást érdemes ötvözni az erősítő edzésekkel, heti kétszer be lehet iktatni az edzéstervezetbe, ám mindezeknél megfelelő regenerálódási, pihenési idővel célszerű számolni.

Futóknak érdemes heti kétszer erősítő edzést végezniük, ami kinézhet úgy, hogy egyik nap könnyű erősítő edzést végzünk mondjuk felsőtestre, másnap egy tempós futást iktatunk be, majd harmadnap alsótestre erősítünk és egy pihenőnap után tempós, vagy könnyű futással folytatjuk a heti edzésmunkát.

Természetesen mindenki más és más, mindenkinél másképp másféle edzésterv működik, ezért ki kell tapasztalnia mindenkinek, hogy nála mi működik hatékonyan.

Saját véleményem futóként az, hogy az elmúlt több, mint egy évtizedben megfigyeltem saját magamon, hogy a versenyek, vagy hosszabb távokra, például maratonokra való felkészülésnél mindenképp szükséges volt beiktatnom a törzsemet, vállamat, hátamat, lábamat erősítő edzéseket, súllyal végzett konditermi munkát, így mindig elkerültem az ízületi problémákat, s a futásból adódó sérülések, húzódások is elkerültek.

Az erősítő kontra futóedzések ellentétéről és/vagy ötvözéséről hosszan lehetne vitázni, azonban bármelyik mellett is tesszük le a voksunkat, nem lehet nem megemlíteni a táplálkozás fontosságát, mely nélkül bármely sportot is űzünk, nem érhetünk el hatékony és hosszútávon pozitív eredményeket.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.