Mire jó a sóbarlang?
- Dátum: 2023.04.07., 08:06
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- allergia, asztma, bőrproblémák, egészség, fertőtlenítő, idegbántalmak, légúti megbetegedések, méregtelenítés, reuma, só, sóbarlang, sókamra, sóoldat, sós levegő, sós víz, sószoba, sótégla, sóterápia, tüdő
A sós levegő számos pozitív egészségügyi hatását már az ókorban is ismerték. Az 1800-as évekből is találtak feljegyzéseket, melyekben megemlítik, hogy a sóbányákban dolgozók között nagyon kis számban fordultak csak elő légúti megbetegedések. Természetesen ma már kutatásokkal is bizonyították a sós levegő jótékony hatását a szervezetünkre, legyen szó légúti problémákról vagy akár bőrbetegségekről.
A teljesség igénye nélkül lássuk tehát a só jótékony hatásait. Elsősorban a légutakra kifejtett hatása miatt alkalmazzák, ez pedig egészen pontosan a tüdő és a hörgők tisztítása, lerakódott váladék fellazítása, valamint a száraz köhögés kialakulásának megelőzése. Ennek köszönhetően nagyszerű segítség lehet a sóterápia asztma, idült légcsőgurut vagy pollenek okozta allergia kezelésében. Természetesen egyéb, a légutakat érintő betegségek kezelésében is hatékony, mint például az arcüreggyulladás, a hörghurut, a szénanátha vagy a COPD.
Általánosságban fertőtlenítő, tisztító és vízlágyító hatása van a sónak, valamint bármilyen meglepő – hiszen a sóról azt gondolnánk szárítja a bőrt – de ápolja és védi a bőrt. Jó hatással van a méregtelenítésre és a hormonháztartásra is, így nem csak meglévő betegségek esetén ajánlják, egyszerűen egészségünk megőrzése végett is érdemes lehet ellátogatni egy sószobába.
A visszér és hajszálrepedések kialakulását is megakadályozza, valamint fontos szerepe van az idegsejtek közötti összeköttetések működésében. Nem véletlen, hogy gyakran ajánlják idegfájdalmak és reuma kezelésének kiegészítéseként. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a sóterápia várandósok számára is alkalmazható, sőt, kisgyermekek is részt vehetnek rajta.
De mégis hol van lehetőség ilyen sóterápiára? Szerencsére már rengeteg városban elérhető ez a terápia, ráadásul több lehetőség közül is választhatunk. Ha találkoztunk már a sószoba, sókamra és sóbarlang kifejezésekkel, felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mégis mi a különbség közöttük? Tulajdonképpen semmi, mindössze a méretük és kialakításuk tér el. A sóbarlang – ahogy a neve is mutatja – egy természetes képződmény, melynek kialakulásában nem volt szerepe az embernek. A sókamra és a sószoba kisebb, mesterségesen létrehozott „sóbarlangok”, melyeket sótéglából építenek, valamint sós víz párologtatásával, sólámpásokkal és só porlasztásával tesznek még hasonlóbbá a sóbarlangokhoz. A sókamra a legkisebb, jellemzően egy személy befogadására alkalmas, míg a sószobában akár több ember is kényelmesen elfér.
Ha úgy döntenénk, kipróbáljuk a sóterápiát, érdemes több alkalommal is részt venni rajta, mivel jellemzően több alkalom után, rendszeres alkalmazás esetén várható javulás. Ne felejtsük el, hogy ez nem egy gyógymód, mindössze egy kiegészítő kezelés, mely felgyorsíthatja a gyógyulást és megelőzhet egyes légúti megbetegedéseket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?