Az alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás
- Dátum: 2023.03.26., 19:37
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- anamnézis, betegség, diagnózis, felfokozottság, hipertónia, pulzusszám, szívverés, vérnyomás
Ma már tény, hogy a rendszeres és túlzó alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás szorosan összefügg egymással. Évente több millió ember hal meg világszerte alkohol okozta magas vérnyomásban.
Amikor alkoholt fogyasztunk, akkor a vérnyomásunk folyamatosan emelkedik, elér egy szintet és ebben a magas tartományban marad. Akkor kezd újra normálissá válni, amikor a máj elkezdi lebontani a szervezetben az alkoholt. A hosszú távú és rendszeres alkoholfogyasztás krónikus magas vérnyomást okoz, ami viszont nagyon veszélyes az egészségre nézve, hiszen szív- és érrendszeri problémákat, szívinfarktust és stroke-ot is okozhat.
Az alkohol több módon is befolyásolja a vérnyomást. A rendszeres, túlzó mértékű alkoholfogyasztás érszűkületet is okozhat, ami arra ösztönzi a szívet, hogy sokkal erőteljesebben dolgozzon, még jobban pumpálja a vért az erekbe, hogy az összes sejthez eljuthasson – ez viszont a vérnyomás emelkedését eredményezi.
Az alkohol a központi idegrendszerre is befolyással van. Hatására adrenalin szabadul fel a szervezetben, ami pedig szapora pulzust okoz és még a szisztolés vérnyomást is megemeli.
Az alkohol nagyon sok kalóriát tartalmaz. Ez előbb-utóbb megnöveli a zsírsejtek számát, ami elhízáshoz vezethet és ettől is megemelkedhet a vérnyomás. De a triglicerid szintjét is megnöveli a vérben, ez pedig károsítja az artériák falait, amelyek végül megkeményedhetnek, rugalmatlanná válhatnak. A vér így sokkal nehezebben képes az ereken áramolni, ami szintén vérnyomás emelkedést okoz. Nem beszélve arról, hogy az artériák megkeményedése vérrögképződéshez is vezethet.
A magas vérnyomás megelőzésében kulcsszerepet tölt be, ha csak mértékkel fogyasztunk alkoholt, ha egészségesen táplálkozunk és ha aktív életet élünk. A dohányzás abbahagyása is segíthet a magas vérnyomás csökkentésében és normalizálásában – a tapasztalatok szerint ugyanis aki túlzó mértékkel fogyaszt alkoholt, nagy valószínűséggel dohányzik is, persze ez nem törvényszerű.
A magas vérnyomást mindenképpen kezelni kell. Ha valaki olyan tünetet tapasztal, mint fejfájás, fáradtság, légzési problémák vagy szívvel kapcsolatos gondok – szapora szívverés, magas pulzusszám – és ezek a tünetek rendszeresen megjelennek, akkor mindképpen szakorvosi vizsgálat szükséges, hogy a kezelés mihamarabb elkezdődhessen.
A vérnyomásmérés elengedhetetlen a diagnosztizáláshoz. A hipertónia megállapítását követően az orvos feladata, hogy meghatározza típusát (elsődleges hipertónia, másodlagos hipertónia) és a lehetséges okokat. Másodlagos hipertónia esetén elsősorban a háttérben álló betegség kezelésére van szükség.
Egyetlen vérnyomásmérés önmagában még nem elegendő a hipertónia megállapításához. A háziorvos több mérést is elvégez egy kijelölt időtartamon (pl. három különálló mérés egy hét alatt, nyugodt körülmények között) belül ahhoz, hogy pontos diagnózist állíthasson fel.
A vizsgálat részeként további kérdéseket tesz fel a páciens kórtörténetével és családi anamnézisével kapcsolatban.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.