Mit jelent a sportdiagnosztika és kinek ajánlott?
- Dátum: 2023.03.07., 20:47
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- alapállóképesség, állapot, állapotfelmérés, cél, edzésmunka, edzésterv, egészségügyi állapot, fejlődés, felmérés, látványos, pulzuszónák, sportdiagnosztika, sportkardiológiai vizsgálat, sportlabor, sportoló, személyes, táplálkozás, teljesítmény- vagy sportdiagnosztika, terhelhetőség, testösszetétel, testzsírszázalék
Manapság egyre többet hallani teljesítmény- vagy sportdiagnosztikáról, mit jelent ez, mi a célja és kiknek ajánlott?
A teljesítmény-diagnosztika célja a pillanatnyi állapot, a meglévő képességek felmérése, az esetleges hiányosságok feltérképezése, majd a kapott eredmények elemzése és egy személyes edzésterv összeállítása, mely a sportoló fejlődését segíti.
Vajon miért és kiknek ajánlott teljesítménydiagnosztikai vizsgálatra menni?
Akik határozott céllal sportolnak, fejlődni szeretnének, látványosabb eredményekre vágynak, ők fejlesztést igényelnek, számukra nagyon fontos egy állapotfelmérés.
Az állapotfelmérés meghatározása után a szakember meghatározza a fejlődéshez szükséges helyes irányt, a megfelelő edzéstervet a különböző diagnosztikai vizsgálatokkal, melyet az edzésmunka alatt folyamatosan kontrollál és, ha szükséges, korrigál.
Csak élsportolók veszik igénybe ezt a szolgálatatást?
Nemcsak élsportolóknak hasznos a labordiagnosztika, hanem azoknak is, akik épp most kezdik a sportolást, hiszen számukra is fontos információk derülhetnek ki egy ilyen vizsgálaton. A legjobb döntés az lenne, hogy – amennyiben megtehetjük - miután megvettük a futócipőt, a következő utunk egy sportlaborba vezessen.
Mit mérnek egy ilyen vizsgálaton?
A sportdiagnosztikai vizsgálaton meghatározzák az egyéni pulzuszónákat, alapállóképességet, testösszetételt, testzsírszázalékot is, melyek azért is különösen fontosak, mert ezek ismeretében lehet személyre szabott edzéstervet kialakítani. A teljesítménydiagnosztika segít abban is, hogy milyen területeken kell változtatni, hogy az adott sportágban a legjobban tudjon teljesíteni a sportoló.
Hogyan függ össze a labordiagnosztika és a táplálkozás?
A táplálkozásnak szintén komoly szerepe van az edzésmunkában, így a sportlabor és a sportdietetika két olyan eszköz, melyek szorosan egymásra épülnek és melyek összehangolásával jobb eredményt lehet elérni.
Miért ajánlott a sportkardiológiai vizsgálat és mit jelent?
A sportolás megkezdése előtt mindenképpen ajánlott elmenni egy sportkardiológiai vizsgálatra, ebből pontos képet kaphat a sportoló és edzője a terhelhetőségről és egészségügyi állapotról. A sportkardiológiai vizsgálatot rendszeresen, évenként javasolják minden sportolónak, függetlenül attól, hogy élsportoló, vagy hobbiszinten űzi az adott sportágat.
Legyen bármi is a célunk a sportban, akár egyéni rekord, akár fogyás, izomnövelés, vagy hatékonyság, egészséges életmód, a sportdiagnosztika komplex és átfogó vizsgálat, melynek eredményei után tanácsokat kapunk céljaink eléréséhez.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.