Nagytakarítás okosan
- Dátum: 2023.02.25., 09:58
- Fort Molnár Henriett
- képek:pixabay.com
- hálószoba, ház, konyha, lakás, módszer, nappali, otthon, takarítás, tisztítás
Sokunk nagy ellensége a takarítás. Miért olyan nagy ügy ez? Miért vesszük rá magunkat olyan nehezen, hogy nekiálljunk, és miért tart olyan sokáig? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük most a választ, valamint bemutatunk egy módszert, amelynek segítségével talán könnyebb és gyorsabb lesz a takarítás, és talán megszűnik kisördögnek lenni.
Sajnos a legtöbben rengeteg holmit halmozunk fel az otthonainkban. Véleményem szerint ez az első dolog, ami nagymértékben megnehezíti az alapos és könnyed takarítási folyamatot. Ha sok mindent kell lepakolni egy-egy felületről, sok mindent kell felszedni a földről (most nem a gyerekek által széthagyott játékokra gondolok), sok mindent kell kipakolni egy-egy helyről, gyakran elveheti a kedvünket a nagytakarítástól.
Szóval az első dolog, amit ajánlani tudok az, hogy a felesleges dolgoktól szabaduljunk meg! Adjuk el, ajándékozzuk el, dobjuk ki. Tudom, tudom, sok mindenre lehet, hogy még szükség lesz a jövőben – de szükség volt rá az elmúlt 5 évben? Ha nem, hát ki vele!
Könnyed nagytakarítás 7 (vagy inkább csak 5) nap alatt:
A legfontosabb dolog, hogy osszuk fel a lakást/házat területekre. A legjobb érzés talán a konyhával kezdeni. Ha a konyha tiszta, máris jobban fogjuk érezni magunkat, ezért az első napra érdemes ezt beiktatni.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a takarítást érdemes fentről lefelé végezni, tehát kezdjük a plafonnál: töröljük le a csillárt, szedjük le a pókhálókat.
Írhatunk egy check listet is, miket kell megcsinálnunk. Íme egy példa:
Összepakolni
Rendet tenni a mosogatóban és körülötte
Kipakolni a hűtőt, átnézni a termékeket, kitörölni, visszapakolni
Letakarítani a tűzhelyet
Kivinni a szemetet
Kitörölni a szekrényeket, fényezni az edényeket (ha túl sok az időnk!)
Felporszívózni, felmosni
A második napon mehetünk tovább. Jöhet a nappali vagy az étkező, esetleg mindkettő, ha egyben vannak. Jó esetben ezeken a helyeken nem tárolunk túl sok dolgot, így a takarítás is egyszerűbb. A harmadik napon vegyük az irányt a hálószoba/hálószobákfelé. Az alapelv mindig ugyanaz. Haladjunk fentről lefelé. Takarítsunk le mindent a plafonon. Húzzuk le az ágyneműt. Az ágytakarót rázzuk és szellőztessük ki. Jó, ha kitesszük a napra, amikor csak lehet.
Töröljük le a felületeket nedves kendővel. Porszívózzunk, különös tekintettel a sarkokra és az ágy alatt. Mossunk fel.
A negyedik és ötödik napon a fürdőszoba és a mosás kerül sorra. Nézzük a listát!
WC takarítás
Zuhanyfüggöny mosás, szárítás, napoztatás
Lefolyók tisztítása
Zuhanyzó/fürdőkád takarítás
Felületeket letörölni nedves ruhával
Porszívózás, felmosás
Mosógép mélytisztítása
A hatodik nap lehet szabad, illetve befejezheted azt, amire eddig nem volt időd, hiszen nem vagyunk egyformák, és a legtöbbünk napjai nagy rohanásban telnek, kinek a munka, kinek a gyerekek miatt. A hetedik napon pedig következik a jutalom: élvezd, amit elértél! Van egy tiszta, rendes otthonod. Egyetek együtt a családdal, pihenjetek!
S ne feledd: egy jól felépített takarítási rendszer az önmagunkkal való törődés egyik legjobb eszköze!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!