Hogy érjem el, hogy többet olvasson a gyerekem?
- Dátum: 2023.02.14., 19:41
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- érdeklődés, fennmarad, gyerek, gyerekrészleg, hobbi, internet, kamasz, kártya, kiindulópont, kiskamasz, könyv, könyvtár, kütyü, lefekvési idő, mobiltelefon, rejtvény, számítógép, társasjáték, tévénézés, újság
A legtöbb kamasz vagy kiskamasz nem arról híres, hogy falja a könyveket, számukra unalmas és fárasztó olvasni, Ha szeretnénk, hogy gyermekünk többet olvasson, érdemes belenézni a cikkünkben adott tanácsokba.
Amikor először vettem olyan könyvet, amelybe a kamaszfiam is belelapozott, sőt mi több esténként olvasgatta, meglepett, de akkor rájöttem, hogy nem lehetetlen küldetés rávezetni az olvasás szépségeire és fontosságára.
Első és működő tanácsom az, hogy keressünk olyan könyvet, vagy újságot (hiszen az is olvasnivaló), mely érdekelheti a gyermeket. Ez egy jó kiindulópont. Ha tudjuk mi a hobbija, milyen sportot űz, mi érdekli, akkor keressünk ilyesmit, legyen az egy focistáról szóló életrajzi könyv, horgászújság, rejtvény vagy bármi. Minden jobb, mint kütyüvel a kezében befeküdni este az ágyba.
Ha látja a gyerekünk, hogy mi szülők magunk is olvasunk, az mindenképp egy pozitív példa, amire felfigyelhet.
Menjünk vele könyvtárba!
Fel lehet fedezni a gyerekrészleget, vagy egyszerűen a könyvtárost megkérni, hogy ajánljon a gyermekünknek a korosztályának megfelelő olvasnivalót. Hagyjuk a gyermekünket választani, válogatni!
Háromgyerekes anyukaként én mindig annak örülök, ha a nagyobbak olvasnak a kétéves kicsinek, ez mindig meghat, ha ezt látom, vagy erre sikerül rávennem őket, s el tudok csípni egy -egy ilyen esti hangulatot náluk, akkor nincs az a napi csínytevés, amit ne felejtenék el azonnal. Léteznek olyan társasjátékok, amelyek közben kártyákat kell olvasni, ez is számít és ettől is fejlődnek. Szerezzünk be ilyesmit!
Nálunk bevált az olvasás bevezetésére az a szokás, hogy a nagyok kaptak plusz félórát a lefekvési időn túl, ha azt olvasásra használják fel. Ha ezzel élnek, akkor bármikor fennmaradhatnak kicsit tovább és olvashatnak.
Amíg kisebbek a gyermekeink, fontos, hogy olvassunk nekik rendszeresen, ez fenntarthatja érdeklődésüket a későbbiekben is az olvasás terén. Később, amikor már nagyobbak, megkérhetjük őket, hogy olvassanak fel nekünk ők. Talán tetszeni fog nekik a szerepcsere.
Legyen a gyermekünknek saját könyvespolca, időnként hagyjuk, hogy választhasson magának könyvesboltban, vagy interneten könyveket, bár nem olcsó a könyvvásárlás, mindenképp megtérül ebbe fektetni pénzt, időt, energiát.
Készítsünk vagy vegyünk gyermekünknek saját, személyre szóló ötletes könyvjelzőt! Használni fogja!
Korlátozzuk gyermekünk tévézésre és számítógépezésre, mobilozásra fordítható idejét, hogy több ideje maradjon például az olvasásra.
Ha szülőként sikerül megmutatni, milyen izgalmas dolog az olvasás, s léteznek igen izgalmas, letehetetlen könyvek, hogy van élet a kötelező olvasmányokon túl, akkor sikerülhet olvasóvá nevelni a csemetéinket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.