A méhpempő jótékony hatásai
- Dátum: 2023.02.12., 17:53
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- arc, diabétesz, étkezés, étrend, fáradékonyság, hormon, immunrendszer, méhpempő
A méhpempő egy természetes táplálékkiegészítő, amelyet a fiatal dolgozó méhek garatmirigy-váladékából nyernek ki. Ez a fehéres, kocsonyás anyag a fiatal méhek és a méhkirálynő táplálására szolgál a természetben, azonban a népgyógyászatban már régóta ismert az emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatása is.
A méhpempő rendkívül tápláló, emellett antibakteriális, antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Gyakran alkalmazzák étrendkiegészítőként különböző fizikai és krónikus betegségek kezelésére.
1. Immunrendszererősítés
A méhpempő természetes immunerősítő készítmény. Összetevői belsőleg segítik a szervezet védekezőképességét, így hatékonyabban elkerülhetjük a betegségeket és az egészségügyi problémákat. Antibakteriális, gombaölő és vírusölő tulajdonságainak köszönhetően a méhpempő fokozhatja a szervezet természetes immunválaszát idegen baktériumokkal és vírusokkal szemben. Emellett a káros szabad gyökök megkötését is támogatja, így a betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti, sőt, öregedésgátló hatása is van.
2. Diabétesz
A méhpempő nem összetévesztendő a mézzel – alkotóelemeiben teljes mértékben különbözik a méztől, így azt cukorbetegek is fogyaszthatják. Szerencsére nem tartalmaz olyan mennyiségű glükózt vagy fruktózt, amely károsan befolyásolná a vércukorszintet.
A méhpempő elősegíti az anyagcsere folyamatokat, jó hatással van a hasnyálmirigyre, szabályozhatja a vércukorszintet, így cukorbetegeknek és inzulinrezisztenciában szenvedőknek is előnyös lehet fogyasztása.
3. Hormonális egyensúly
A méhpempő szedése nagy mértékben hozzájárulhat a hormonális egyensúly visszaállításához és a petefészek egészségéhez. Nők esetében PMS tünetek enyhítésében is segítségünkre lehet, emellett a menstruációs ciklust is szabályozhatja rendszertelen ciklus esetén.
A termékenységre is jótékony hatással lehet a tiszta méhpempő. Szedésével növelhetjük a teherbeesés esélyét, hiszen a peteérés elősegítésében játszik fontos szerepet. Ebben az esetben érdemes a babaprojekt előtt néhány hónappal elkezdeni szedését.
A méhpempő a férfiak esetében is kedvezően hat a potenciára, hiszen a növelheti a tesztoszteron termelődését, javítja a nemi vágyat és természetesen fokozza a spermák mobilitását.
4. Változókor, menopauza
A méhpempő kezelheti a klimax tüneteit is. A menopauzánál a hormonok keringésének csökkenése áll fenn, amely fizikai és mentális egészségünkre is hatással lehet. Ekkor olyan nem kívánatos tünetek is jelentkezhetnek, mint a fájdalom, memóriazavar, depresszió vagy szorongás.
Egy posztmenopauzás nőket vizsgáló tanulmányban felismerték, hogy naponta 800 mg méhpempő fogyasztása akár 12 nap után hatékonyan csökkentheti a hátfájást és a szorongást.
5. Memóriajavítás
A méhpempő fokozhatja az agyműködést. Acetilkolin tartalma javítja a memóriát és növeli a koncentrációképességet, így karban tudjuk tartani az emlékezőképpeségünk. Fogyasztásával táplálhatjuk agysejtjeinket, így stresszhormon-szintünk alacsonyabb, központi idegrendszerünk pedig erősebb lesz. Főként a méhpempő antioxidáns tartalmának köszönhető az agyra és az idegszövetre kifejtett csodálatos védőhatás.
6. A fáradékonyság leküzdése
A méhpempő fogyasztásakor gyakran az elsőként tapasztalható jótékony hatás az energiaszint növekedése. A pempőben található előhormonok és nyomelemek nagymértékben növelik a szervezet energiatermelését, így sokkal energikusabbnak érezhetjük magunkat akár néhány nap után is.
A megfelelő pihenéshez is tökéletes táplálékkiegészítő, hiszen segíti a melatonintermelést, így könnyebben alszunk el, emellett pihentetőbb lesz alvási ciklusunk is.
Amennyiben megfelelő minőségben és elegendőt alszunk, máris kiegyensúlyozottabbak lehetnek mindennapjaink. Energikusabb reggelek, több erő dolgozni, sőt, a sportoláshoz sem leszünk túl kimerülve, mielőtt belekezdenénk!
7. Bőrünk egészsége
A méhpempő segítheti a sebgyógyulást és a bőr gyorsabb regenerálódását, akár szájon át, akár külsőleg alkalmazzuk. Antibakteriális hatásának köszönhetően tisztán és fertőzésmentesen tudja tartani a sebeket, emellett segít a gyulladásos bőrbetegségek leküzdésében. A pempő felturbózza a bőr kollagéntermelését, mely a bőr helyreállításához szükséges szerkezeti fehérje – így a sebek gyorsabban gyógyulnak, emellett bőrünk fiatalos marad.
Alkalmazása hatásos lehet akné és problémás arcbőr esetén is, hiszen a felgyorsult heg- és sebgyógyulás segítségünkre lehet a tiszta összkép eléréséhez.
Étrend-kiegészítőként fogyasztva a méhpempő természetes állapotban (gélszerű anyagként), por vagy kapszula formájában kapható. Bár a méhpempő még mindig egy széles körökben kutatott anyag, a jelenlegi kutatások napi 300-6000 mg között javasolják a beviteli mennyiséget.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.