Menü

Veszélyes környezet?

Mindenki hallotta már, hogy az okostelefon képernyője és a számítógép billentyűzete piszkos. De vajon mennyire? Tudjuk-e, hogy ezeken kívül még hol találkozhatunk baktériumcsordával a mindennapjaink során?

Érintőképernyők

Nemcsak az okostelefonok képernyőire kell gondolni, lehet szó egy fotóelőhívóról vagy gyorsétterem láncok rendeléseihez használt képernyőiről is. Ezeken a felületeken nagyritkán sajnos gyomor-bélrendszeri fertőzést vagy akár szepszist okozó baktériumok is megtelepedhetnek.

Fali kézszárítók

Amikor lehúzzuk a WC-t, egy adag baktériumot a levegőbe juttatunk. Ha ezekkel egy helyiségben vannak elhelyezve a kézszárítók, akkor azok minden nyomásnál egy jó adagot ebből a levegőbe juttatnak.

Edzőtermek

Ha egy edzőterem lehetőséget biztosít, hogy letisztítsd vagy fertőtlenítsd az eszközt, mielőtt használatba veszed, élj a lehetőséggel! Hiába ez az a hely, ahová azért megyünk, hogy megőrizzük az egészségünket, rengeteg baktérium található az egyes eszközökön. Ez pedig csak azért van, mert a bőrünkön található mikrobák megtalálják az utat, hogy mindenre átragadjanak, amihez hozzáérünk. Egy tanulmány például kimutatta, hogy bizonyos eszközön a mosdókban általánosan előforduló fajok is megtalálhatóak.

Étlapok

Ez talán egy olyan pont, amire nem sokan gondolunk. Sose moss kezet, mielőtt az étteremben kiválasztanád, mit fogsz fogyasztani. Egyes étlapok felületén százszor annyi baktérium található, mint egy WC ülőke felszínén. Sajnos az éttermi személyzetnek nincs ideje az étlapok állandó fertőtlenítésére. Ha sor is kerül rá, az mindössze napi egyszer történik.

Ivókutak

Mindenki emlékszik ezekre az iskolában? Mennyire praktikus volt őket használni. Nem kellett hozzá pohár, se a tenyerünk, ami esetleg éppen koszos is volt. Egyszerűen csak lenyomtuk a csapot, és már ittunk is. Még jó, hogy akkor nem tudtunk róla, hogy ezek akár egy fürdőszobánál is szennyezettebbek lehetnek. Ennek az oka pedig mindössze annyi, hogy nem takarítják, fertőtlenítik őket ellentétben egy hagyományos fürdőszobával.

Bevásárlókocsi

Remek otthon több, mint 11 millió mikroorganizmus számára. Akár olyanoknak is, amelyek nyers húsról kerültek oda. A koronavírus terjedése óta azonban legalább észben tartják az emberek, hogy ezeket használat előtt mindenképpen érdemes fertőtleníteni.

Liftgombok

A lifthívó gombok vagy a kapucsengő is fokozott elővigyázatosságot igényelnek.

Hotelszobák

Mikrobiológiai szempontból a távirányító a legveszélyesebb, de ne felejtsd el fertőtleníteni a következőket sem: az éjjeli lámpa kapcsolója, hajszárító, telefon.

ATM-ek

Ha a gombokról nem is ejtünk szót – pedig tudjuk, hogy ezek rendkívül szennyezettek lehetnek -, érdemes megemlíteni, hogy az influenza vírus egy bankjegyen akár 17 napig is életképes maradhat!

Szóval néha jobb, ha elgondolkodunk, mihez hogyan nyúlunk hozzá, vagy ha hozzányúltunk, a következő mozzanat előtt mossunk vagy fertőtlenítsünk kezet! Természetesen nem kell és nem is szabad mindent idegesítő módon sterilizálni, de olykor érdemes elgondolkodni, mit vihetünk haza, ha nem figyelünk – főleg a téli időszakban, amikor az immunrendszerünk sem a legerősebb időszakát éli.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.