Menü

A vegán húsok világában

Se vegetariánus, se vegán életmódot nem folytatok. Habár volt néhány év, amíg nem ettem húst, ennek is vége már. Azóta mindössze annyit teszek, hogy tudatosan figyelek a mennyiségekre, miből mennyit fogyasztok. Inkább a mértékletesség határozza meg a mindennapjaimat. Ennek ellenére mindig érdekelnek az új megoldások, a különböző lehetőségek, így jutottam el oda, hogy érdekelni kezdett a vegán hús mibenléte. Egyféle van? Sokféle létezik? Jobb vagy rosszabb, mint a nagybetűs hús? Nézzük meg, milyen következtetéseket vontam le!

A vegán hús tulajdonképpen egy olyan termék, ami az igazi húst utánozza annak valamilyen tulajdonságát tekintve –hasonló az íze, a textúrája vagy éppen a megjelenése. Számos összetevőből készülhet, többek között szójából, zöldségproteinből, búzagluténből stb. Fő alapanyagként legtöbbször természetesen a szóját használják. Az ötlet nem is új, egészen a hetedik századi Kínáig nyúlik vissza. Abból a szempontból is előnyös a szója, hogy tartalmazza az összes aminosavat, amire az emberi szervezetnek szüksége van, illetve semleges ízzel rendelkezik, így a belőle készült termékek sokoldalúan felhasználhatóak. A legújabb trend szerint a zöldborsót is felhasználják vegán húskészítésre.

Most akkor vegán húst fogyasszak?

Én azt mondom, nem baj, ha azt fogyasztasz. Rengeteg pozitív eredmény született a vegán húsfogyasztással kapcsolatban. Ezek a termékek elindíthatnak a vegán életmód teljes magadévá tételére hasonlóak azokhoz, amelyeket már eleve fogyasztasz, így megkönnyíthetik az átmenetet. Közülük számos már előfőzött állapotban érkezik, így azoknak is könnyű vele dolgozni, akik nem a konyha mesterei. Fogyasztása nem vet fel etikai, illetve környezetvédelmi aggályokat, ami az állati eredetű ételekről nem mondható el. Én azt mondom, egy próbát mindenképpen megér, és ha csak néha váltasz ki egy-egy húsos étkezést a vegán verzióval, már sokat spóroltál a környezetnek.

De ha egyet kipróbáltál, és nem ízlett, nem jelenti azt, hogy a többi sem fog. Próbáld ki több gyártó több termékét is, hiszen van, aki csak a textúra megőrzésére igyekszik odafigyelni, mások az ízvilág megteremtésén is eredményesen dolgoztak. A fő összetevő sem mindegy.

Rengeteg termék érhető el a piacon vegán verzióban: kolbászok, csirkemell, hamburgerhús, bacon, borda, chicken nuggets, felvágottak, szalámik stb.

Mindig egészségesebb-e a vegán verzió, mint a húsos?

Nem szükségképpen. Téves az az elképzelés, hogy a vegán termékek mindig egészségesebbek. Egy vegán fánk még mindig csak egy fánk, amiből érdemes mértékkel fogyasztani. De egy vegán hamburger például, amelybe a hús lencséből, kelkáposztából, édesburgonyából készült, ezáltal tápláló, tele van fehérjével és rostokkal, ebben az esetben egy egészségesebb opció. Természetesen vannak olyan ételek is, amelyeket összehasonlítva a növényi alapú verzió rosszabb, vagy nem mutat különbséget húsos párja mellett.

Arra is érdemes odafigyelni, hogy néhány vegán termék nagyon sok telített zsírsavat tartalmaz, amiből szintén érdemes csak mértékkel fogyasztani. Jó példa erre a kókuszolaj, ami rendkívül magas arányban tartalmaz telített zsírsavakat.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?