A hideg végtagok hátterében komoly betegség is meghúzódhat
- Dátum: 2023.01.09., 00:02
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- hideg, masszázs, test, váltózuhany, végtagok, vérkeringés
Akinek állandóan hideg a keze és a lába, jobb, ha mihamarabb kivizsgáltatja magát, mert komoly betegség is állhat a háttérben. Rengeteg oka lehet annak, ha valakinek folyamatosan jéghidegek a kezei és a lábai.
Egyik oka, hogy zavar keletkezik a vérellátásban, amelyet az alacsony vérnyomás okozhat. A háttérben azonban komoly keringési zavarok is állhatnak, főleg, ha a jégcsaphoz hasonlatos ujjak még lilás színűre is változnak. A hideg kezek ás lábakért felelőssé tehető még a cukorbetegség, az érszűkület, a szívelégtelenség vagy a pajzsmirigy rendellenességei is. A vegetatív idegrendszerben jelentkező problémák is okai lehetnek, ha valakinek állandóan hidegek a végtagjai. A Raynaud-kór és a Raynaud-szindróma tünetei között is szerepelnek a jéghideg végtagok.
A Raynaud-szindrómánál egy betegség húzódik meg a háttérben, például autoimmun betegség. Míg a Raynaud-kórnál az artériák összeszűkülnek, és ez okozza a jéghideg és elszíneződött ujjakat. Ez kialakulhat stressz vagy hideg hatására. A kéz és a láb ujjai bedagadnak, elzsibbadnak, majd körülbelül húsz-harminc perc múlva a helyzet rendeződik. A fagyos tapintású végtagokat a stressz is kiválthatja, de a túlzott mértékű dohányzás vagy kávéfogyasztás is okozhat ilyen panaszokat.
Első lépésként fel kell keresni egy szakorvost, aki egy alapos kivizsgálást követően felállítja a diagnózist és meghatározza a megfelelő terápiát. Amennyiben nem betegség okozza a végtagok lehűlését, akkor életmódváltásra van szükség. Abba kell hagyni a dohányzást, csökkenteni szükséges a koffeinfogyasztást és kerülni kell a stresszhelyzeteket, vagy legalábbis helyes stresszkezelési technikákat szükséges elsajátítani. Ebben segíthet a meditáció, a reiki vagy a jóga. A reiki hatékonyan képes oldani a felgyülemlett feszültséget, relaxáló hatásokkal bír, és kisöpri az ember elméjéből a zavaros, megbetegítő gondolatokat.
Egyes táplálékok melegítő hatással rendelkeznek, éppen ezért érdemes ezeket beiktatni a mindennapi menübe. Például ilyen a zabkása, a köleskása, a bulgur, az amaránt, a zab, a sütőtök, a torma, a halak, a fűszernövények, kiváltképp a gyömbér, a fahéj, a szegfűszeg vagy a kardamom. Melegítő hatást váltanak ki még a szárított citrushéjak, például a mandarin vagy a narancshéj.
Meleg vizes lábfürdőkkel is sokat tehet a probléma orvoslása érdekében. Használhat melegítő és vérkeringést serkentő illóolajakat, amelyek még inkább enyhítik a hideg végtag okozta panaszokat. Melegítő hatású illóolaj a nemes babér vagy a kardamom. Az eukaliptusz, a ciprus és a pacsuli pedig a vérkeringést képest serkenteni.
Hideg időben érdemes a kényes testrészeket meleg ruházattal óvni és védeni. Ezeken kívül sokat segíthet a hideg-meleg vizes váltózuhany, a masszázs, a szauna, de a sportról, a rendszeres testmozgásról sem szabad elfeledkezni, hiszen ezek is serkentőleg hatnak a vérkeringésre.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.