Menü

A kötőhártya gyulladás tünetei, kezelése

Igazi téli betegségnek számít a kötőhártya megbetegedése, de ennek is többféle típusa van, nem mindegy melyikkel találkozunk, és hogyan kezeljük.

A kötőhártya a szem fehérjéjét és a szemhéjak belső felét körülölelő, erekkel átszőtt hártya. Amikor ez valamiért gyulladásba kerül, kellemetlen tüneteket okozva megnehezíti mindennapjainkat. Nem mindegy, hogy mitől gyullad be, lehet bakteriális, vírusos fertőzés, esetleg allergiás reakció is, de ide soroljuk azt is, amikor a szem szárazsága okoz irritációt.

A kötőhártya gyulladás, latin nevén conjuctivistis tünetei közé sorolhatjuk a szem viszketését, szúró érzést, könnyezést, váladékozást, szárazság érzetet, piros, véreres kinézetet.

Vírusos fertőzésnél sokszor kíséri felső légúti megbetegedés, vagy éppen lehet az a kiváltó ok is. Sokszor előfordul, hogy egy makacs arcüreg-, vagy fülgyulladás nem gyógyul, nem ürül ki rendesen az arc és homlok üregeiből a váladék, vagy éppen egy köhögéses kór során megfertőződik a szem. Fontos odafigyelni a kéz higiéniájára, mivel egy orrfújás, vagy köhögés utáni szemdörzsölés már elegendő is lehet egy átfertőződésre.

Az ilyen betegeknek ügyelni kell arra, hogy ez a fajta nyavalya másra is igen ragályos lehet, így kerülni kell a bőrkontaktust és amennyiben szemükhöz nyúlunk, utána semmihez ne érjünk, csak egy alapos kézmosás után. A baktérium okozta gyulladás addig fertőz, amíg a szem váladékozik, illetve az antibiotikum elkezdésétől számított 24 órán belül. A vírusos betegség már keményebb dió, mivel az egészen addig terjedhet másra is, amíg a páciensnek bármilyen erre jellemző tünetei vannak.

Néhány ilyen szembetegség nem fertőz, mint például az allergia általi gyulladás, ezt általában szénanátha, a természetben előforduló pollenek okozzák. Másik ilyen fajtája, amit bármilyen anyag okozhat, ami a szembe kerül, mint a klóros medence víz, vagy egy régen tisztított légkondicionáló berendezés alatti munkavégzés.

Diagnosztizálását mindig orvosra kell bízni, egy úgynevezett réslámpával végzett biomikroszkópos vizsgálattal könnyen kideríti, hogy milyen típusú bajjal van dolgunk. Ez a vizsgálat arra is rámutathat, ha valamilyen komolyan látásszervi megbetegedés áll a háttérben.

A heveny, bakteriális fertőződés esetén széles spektrumú antibiotikus szemcseppet vagy kenőcsöt írnak fel, mely azonnal elkezd munkálkodni, mivel lokálisan, azaz helyileg alkalmazandó. A vírusos fajtánál is szokták javasolni az antibiotikumos kezelés, mivel a gyulladás könnyen felülfertőződhet, így tovább tart a gyógyulás. Az allergiás tünetek kezelésére már sokféle, vény nélkül is kapható szemcsepp létezik, de nem mindenkinek sikerül elsőre megtalálni azt, amelyik hatásos is lesz.

Ebben az esetben érdemes a szemet többször tiszta kézzel és tiszta vízzel lemosni, mivel így a szempillán megtapadó pollenek kevésbé jutnak be a szembe. A szárazság okozta irritációnál a műkönny nevű cseppek sokat segíthetnek, de a modern orvosi technológia már különböző kezelésekkel is tud javítani a problémán.

Amikor a kötőhártyánk begyullad, keressünk fel orvost, aki a helyes diagnózis felállítás után megkezdi a kezelést, ezzel megelőzve a továbbfertőződést és hamarabb elköszönhetünk a kellemetlen tünetektől is, így másokat sem fertőzünk meg.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.