Menü

Az agytumor csendes jelei

Jó hír a rosszban, hogy az agydaganat a világ lakosságának kevesebb, mint 1%-át érinti. Rossz hír azonban, hogy mindennapi betegségek, panaszok is utalhatnak erre a betegségre, hogy nehéz eldönteni, mikor kell orvoshoz fordulnunk és mikor felesleges. Ennek az eldöntésében próbálunk segítséget nyújtani.

Folyamatos fejfájás

Gyakran még az orvosok is nehezen tudnak különbséget tenni, hogy daganat vagy valami teljesen más tényező okozza-e a fejfájást. A legjobb ismertetőjele a betegségnek talán a folyamatos fejfájás, ami egyszerűen nem akar elmúlni. Ezek a fajta fejfájások egyre erőteljesebbek lesznek, gyakran már reggel jelentkeznek, amikor nagyobb a koponyaűri nyomás.

A fájdalom független a daganat méretétől és növekedésétől. Egy kicsi, gyorsan növekvő tumor ugyanolyan intenzív panaszokat tud okozni, mint egy nagyobb, ám lassan növekvő. Nem a fejfájás típusa, hanem inkább folyamatossága utalhat egy esetleges megbetegedésre, amikor már a fájdalomcsillapítók sem hatásosak.

Látásromlás

A betegek sokáig észre sem veszik, hogy romlott a látásuk, mindössze akkor kezdenek gyanakodni, amikor egyre gyakrabban nekimennek különböző tárgyaknak, bútoroknak, esetleg balesetet okoznak. Ezt a fajta látásvesztést bitemporális hemianopsiának, azaz mindkét szemfél látóterének halánték felőli oldalon való kiesésének nevezzük. Ez a tünet viszonylag gyakori az agyalapi mirigyet érintő daganatok esetében.

Gyengeség, letargia

Az agy motoros kérge indítja be és szabályozza a testben az izmok mozgását. A jobb oldali szabályozza a testünk bal oldalának mozgását, míg a bal oldali a testünk jobb oldalát. Amennyiben ezeken a részeken daganat található, akkor könnyen összezavarodnak a jelek. Az agytumor nem okoz fájdalmat a végtagjainkban, azonban a betegek észlelhetik, hogy jobb vagy bal karjuk nem a megszokott módon mozog.

Probléma szavak alkotásánál

Az agydaganat egy másik gyakori tünete lehet a beszéd változása, mely lehet szótalálási nehézség, a szavak formálásának nehézsége, illetve változhat a beszéd ritmusa, a kiejtés, megjelenhet esetleg dadogás is, vagy a beszéd értése nem tökéletes.

Szorongás, depresszió

Agydaganattal küzdő betegek gyakran lesznek depressziósak, illetve szoronganak. A betegek gyakran észlelnek változásokat a viselkedésükben, esetleg sokkal könnyebben lesznek dühösek, továbbá zavartabbak. A frontális lebenyben található nagy, de lassan növekvő daganat akár teljesen megváltoztathatja a személyiséget és ítélőképességét.

Hallásromlás vagy fülcsengés

A halántéklebeny, ami az agy alsó része közelében helyezkedik el, felel a hallásért, a szavak és beszélgetések megértéséért. Amennyiben romlik a hallásunk vagy állandóan cseng a fülünk, ajánlott időpontot kérnünk az orvosunktól, aki eldönti, hogy szükségünk van-e idegsebészre.

Terméketlenség

Az agyunk szabályoz majdnem mindent, ami a testünkkel kapcsolatos, ilyen például a hormonok termelése. Az agyalapi mirigyet érintő daganatok befolyásolhatják a mirigy helyes működését. Agytumorral küzdő nők ezért nem tudnak teherbe esni vagy szülés után szoptatni.

Egyensúlyproblémák

Az agytörzsnek létfontosságú szerepe van a motoros funkcióknál. Ha nehezünkre esik a járás, főleg sötétben, illetve hajlamosak vagyunk mindig az egyik oldalunkra dőlni, akkor ezek a tünetek utalhatnak egy a kisagyban található tumorra, ugyanis az agy ezen része felel az egyensúlyért és a koordinációért.

Természetesen ezek a tünetek számos más betegség következtében is megjelenhetnek, ezért fontos, hogy megtörténjen a komplex, mindenre kiterjedő kivizsgálás, hiszen csak így lehetséges a korrekt diagnózis felállítása.

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?