Menü

Karácsonyi finomságok Ausztriából

Akárcsak nálunk, Ausztriában is elmélyülten és szeretettel várják a karácsonyt. Vásárok, sütemények, adventi koszorúk és más karácsonyi hagyományok kísérik az év legszebb időszakának varázsát. Már előkerültek a tradicionális karácsonyi finomságok receptei is, amelyeket most meg is osztunk veletek, hogy a vaníliás kifli vagy a forró puncs illata átjárhassa az otthonotokat.

VANÍLIÁS KIFLI

A legismertebb és legtradicionálisabb karácsonyi sütemények közé tartozik Ausztriában. Ha mi magunk készítjük, a konyhát megtöltő illatok garantáltan segítenek ráhangolódni a karácsonyra. Az elkészítési ideje nagyjából 1 óra, és a megadott mennyiségű hozzávalókból kb. 2 tepsi sütemény jön ki.

Hozzávalók:

160 g vaj

50 g porcukor

70 g darált dió

200 g liszt

3 ek. vaníliás cukor

Elkészítése

Az átszitált lisztet és porcukrot keverjük össze a vajjal, majd gyúrjuk sima tésztává és adjuk hozzá a diót. Formázzunk egy hengert és hűvös helyen hagyjuk pihenni kb. 30 percig. Ezt követően formázzunk golyókat, majd kis hengereket a tésztából, végezetül pedig a hengerek végét elvékonyítva alkossunk kis kifliket. Helyezzük a sütőlapra, majd előmelegített sütőben (200 °C) süssük 10 percig. A kifliket még melegen vegyük le a sütőlapról és forgassuk meg a vaníliás porcukorban.

KÓKUSZCSÓK

Az egyik legosztrákabb karácsonyi édesség ez a 20 perc alatt elkészülő finom és puha csókocska. Bár megvehetjük a boltban is, de elkészíteni sokkal élvezetesebb.

Hozzávalók:

3 tojásfehérje

200 g porcukor

200 g kókuszreszelék

1 tk. citromlé

Elkészítése

A tojásfehérjét verjük kemény habbá, majd adjuk hozzá a porcukrot, hogy sűrű krémet kapjunk. Ebbe a krémbe keverjük bele a kókuszreszeléket és a citromlevet. Egy teáskanál segítségével kanalazzunk kisebb halmokat egy sütőpapírral lefedett tepsire, majd 180 fokon 15 perc alatt süssük aranysárgára.

TIPP: Vízgőz fölött egy kis tálban olvasszunk meg 100 gramm ét- vagy tejcsokoládét. A kihűlt kókuszcsókok alját mártsuk bele az olvadt csokiba, hogy egy kis csokitalp képződjön rajtuk. Óvatosan rázzuk le a maradék csokit a csókokról és fejjel lefelé tegyük őket egy sütirácsra, hogy a csoki megdermedhessen.

LINZERKARIKA

Ausztria egyik legismertebb és legtradicionálisabb karácsonyi süteménye. A megadott mennyiségű hozzávalókból kb. 25 darab készíthető el.

Hozzávalók:

110 g porcukor

220 g vaj

300 g liszt

1 tojás

1 ek. vaníliás cukor

citromhéj

sárgabarack- vagy ribizlilekvár

porcukor a karikák megszórásához

Elkésztése

A hideg vajat vágjuk kockákra, majd gyorsan adjuk hozzá a lisztet és morzsoljuk össze vele. Keverjük hozzá a cukrot, a tojást, a vaníliás cukrot és a reszelt citromhéjat, majd dolgozzuk az egészet sima tésztává. Legalább fél órán át pihentessük hűtőben. Ezután nyújtsuk ki a tésztát kb. 3 mm vastagságúra és szaggassuk ki a linzerformákat, majd a karikák felének a közepébe vágjunk egy kisebb lyukat.

A linzerformákat helyezzük egy tepsibe, majd az előmelegített sütőben 200 fokon 10 perc alatt süssük aranysárgára. Miután a karikák kihűltek, az alsó részeket kenjük meg lekvárral és helyezzük rá a lyukas, felső karikákat. Végezetül pedig szórjuk meg porcukorral a kész linzerkarikákat.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.