A sajtfogyasztás ezért egészséges
- Dátum: 2022.12.25., 06:26
- Udvari Fanni
- képek: pixabay.com
- betegség, dietetikus, egészség, koleszterin, kutatás, sajt, tejtermék, trappista, zsír
Aki rendszeresen fogyaszt sajtot, azt kisebb eséllyel érheti stroke vagy szívinfarktus - állapítja meg a legújabb tanulmány.
A sajt egy tradicionális európai étel, amelynek fogyasztása komoly hagyományokkal rendelkezik például Franciaországban, Görögországban és Németországban. Egyes helyeken a zsírosabb sajtokat kedvelik jobban, máshol az egészen száraz fajtákat választják, és egyre bátrabban válogatnak a magyar vásárlók a penészes sajtokból is.
A sajtok egészségre gyakorolt hatásairól kettős kép él a köztudatban, sokan a zsír- és koleszterintartalmuk miatt nem tartják egészségesnek. Egy közelmúltban végzett kutatás azonban megállapította, hogy a rendszeres sajtfogyasztás olyan komoly betegségek megelőzésében is segíthet, mint a stroke, vagy a szívinfarktus.
A kutatókat az úgynevezett "francia paradoxont" szerették volna tudományos alapon megmagyarázni. Ennek lényege, hogy bár a hagyományos francia étrend az átlagosnál jóval több koleszterint és telített zsírokat tartalmaz, ami a szívproblémák egyik fő kiváltó oka, ezek a betegségek éppen hogy kevésbé érintik a franciákat. A kínai Soochow Egyetem kutatói azonban megállapították, hogy a sajtok többsége a szervezetben lévő "jó" koleszterin szintjét emeli csak, a "rossz" koleszterin szintet csökkenti.
A tanulmány szerint napi 40 gramm sajt rendszeres fogyasztása még jót is tehet az egészségünknek. Ez a mennyiség tíz százalékkal csökkentheti a stroke kialakulásának kockázatát, illetve 14 százalékkal kisebb eséllyel alakulhat ki valamilyen szívbetegség. A sajtok magas zsírtartalmát némiképp ellensúlyozza a szintén magas kalciumtartalom, melynek köszönhetően a telített zsírokból kevesebb szívódik fel a szervezetben - állapította meg a tanulmány.
Egy nemzetközi kutatócsoport különböző sajttípusok fogyasztásának hatásait is vizsgálta. Eredményeik szerint még a kimondottan zsíros sajtok és tejtermékek fogyasztása sem emeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Azt azért nem találták bizonyítottnak, hogy a sajtok fogyasztása valóban csökkentheti a súlyos betegségek kialakulásának kockázatát, negatív hatást azonban semmiképpen sem fejtenek ki a tanulmány szerint.
Magyarországon egyébként a legnépszerűbb a trappista sajt , amely a teljes országos sajtfogyasztás közel felét teszi ki.
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is azt javasolja, hogy minden nap kerüljön a tányérra legalább egyszer valamilyen tejtermék, ez azonban nem minden esetben valósul meg.
Nagyon káros az új TikTok-trend

A TikTokon terjedő „Skinnytok” trend elsőre ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban komoly testi és lelki károkat okozhat.
Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.
Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.