Kutya karácsony
- Dátum: 2022.12.17., 10:45
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- csokoládé, csomagoló papír, díszek, eb, gyanta, gyomorrontás, karácsony, karácsonyfa, kutya, menü, mérgező, szaloncukor, törékeny, ünnep
Sokunknál a kutya családtag, nem nálunk, hanem velünk él, teljes értékű része a családi csapatnak és ez így van az ünnepek alatt is, mint például karácsonykor.
Örökbefogadott kutya gazdája vagyok, akinél hálásabb lény nincs kerek e Földön. Próbálok jó gazdi lenni, mindent megadni, de következetes is lenni, mert apró dolgokból, igen nagy gond lehetnek, ha nem figyelünk eléggé.
Nálunk a kutyus kinti-benti tartással él, mi azt jelenti, hogy napközben bent hesszelhet, ha úgy tartja kedve, bent is alszik, de alapvetően a kertes ház adta lehetőségek kiaknázásával az ideje jó részét kint tölti. Amikor jönnek az ünnepek, többet van bent, velünk, hiszen ennek ő is része, viszont ez azzal jár, hogy őt is érinti a vendégség, a fenyőfaállítás, a finom illatok, az ajándékok, vagyis minden, ami például a karácsonnyal jár. Ennek komoly veszélyforrásai is lehetnek, amire, mint felelős gazdinak, oda kell figyelnünk.
Először is a fenyőfa állítása körüli dolgokat nézzük. Egy fa megváltoztatja a teret, mellette szúr, amihez nem biztos, hogy hozzá van szokva az eb. A fagyanta sem kellemes, ha beleragad a szőrébe, mert szinte kiszedhetetlen, maximum az olló segít. A törékeny díszek élesek lehetnek, amibe lelépve, sebeket okoz a mancsokon. A kampók, hegyesek, belelépve, lenyelve komoly sérüléseket eredményez. A vizet tartalmazó fenyőtalpak sem éppen veszélytelenek, mivel a fák nevelésénél sokszor rovar irtószereket használnak, amik kiáznak a vízben álló fák törzséből, ez pedig nagyon mérgező.
Mindig takarjuk le a talpakat, hogy ne lafatyoljon bele az ebedli. Szóval egy szó, mint száz, a fát helyezzük olyan helyre, hogy a kutya ne érje el feltétlenül, ne tudja leszedni a díszeket, próbáljuk meg a fát stabilizálni, mert a nagy örömben bizony könnyen borul. Az ajándékokat ne tegyük a rágcsálni kívánó szőrgombócok orra elé, de ha mégis, ne hagyjuk velük egyedül, mert a csomagoló papír tépkedése szuper játéknak tud bizonyulni, ha pedig sokat lenyel belőle, a papír gombóccá alakulva a bélben csúnya elzáródást okozhat.
Az ünnepi menü sem feltétlenül a kutyák barátja. Ilyenkor egy bentlakásos blökit hajlamos a család minden tagja etetgetni, mert hát „neki is jár, hiszen karácsony van” és „de olyan édesen kéri”. Na, igen, ezzel nem is lenne nagy gond, csak hogy a kutyák is tudnak gyomorrontást kapni, és egy gyomorgörcs, vagy hányás nem éppen ünnepi. A másik nagyon fontos kérdés ebből a szempontból, hogy legyünk tisztában azzal, hogy a négylábúak mit ehetnek. A csokoládé nem tesz jót nekik!
A csokoládé fő összetevője a kakaó, ami metilxantin alkaloidokat tartalmaz. Koffein és teobromin van benne. Utóbbiból egészen kicsi mennyiség is halálos adag lehet egy kutya számára. Ne felejtsük el, hogy a szaloncukor csoki bevonata is éppen elég lehet egy érzékeny, vagy kisebb testű kutyinak ahhoz, hogy mérgezés tüneteit produkálja. A mérgezés tünetei közé tartozik a zihálás, remegés, hányás, nyáladzás, görcsök, hányás. Ilyen esetben azonnal keressük fel állatorvosunkat. Gondoljunk arra, amikor régi szokás szerint szaloncukrot aggatunk a fára, hogy azt egy kutya se perc alatt leszedheti és megeheti.
Egy felelős gazdi mindig odafigyel arra, hogy a kutyája egészségét, épségét megőrizze, tegyünk így az ünnepek alkalmával is, figyeljünk arra, hogy ne hagyjuk elől semmit, amivel sebeket szerezhet, vagy ne egyen semmi olyat, ami gyomorproblémákat okozhat.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.