Menü

Tippek egy egészségesebb karácsonyért

Lassan újra elérkezik az év azon szakasza, amit sokan az elengedéssel társítanak. De amíg a karácsony egy csodálatos időszak, hogy együnk, igyunk és vidámak legyünk, a túlzott engedékenységet érdemes elkerülni, ha nem szeretnénk az újév elején belekerülni az őrült fogyókúra pánikba.

Hogy az ünnepek élvezhetőek legyenek anélkül, hogy bármiféle negatív hatással lennénk az egészségünkre vagy a derékbőségünkre, összegyűjtöttünk néhány tippet, hogy ha eddig nem tettük, idén egy kicsivel egészségesebb karácsonyt élhessünk át.

Mindig jó tervezni

Azzal, hogy ezt a cikket olvasod, már tettél egy lépést az egészségesebb karácsony felé. De mi fog történni, ha az asztalról rengeteg finomság kacsingat rád? Tervezd meg előre, hogy csak néhányat eszel a kedvenc fogásaidból. Ha ismered a menüt, mert a rokonok évről évre ugyanazt készítik, fel tudsz készülni a kedvenc desszertedre úgy, hogy a főételből kevesebbet fogyasztasz. Ha figyelsz rá, hogy mit eszel és hogyan, tudatosítod magadban, hogy jó hatással vagy a testedre és az egészségedre, más kapcsolatot tudsz kialakítani az étellel, kevesebbet fogsz enni, és nem kell később bűntudattal küzdened.

Reggeli

Ha az ünnepek alatt sem hagyod ki a reggelit, sokat teszel azért, hogy ne ess bele a tálba, amikor végre eléd kerül a fő fogás. A reggelizéssel ugyanis stabilizálod a vércukorszintedet, ami megelőzi az óriási étvágyat a későbbi órákban.

Egy kis mozgás

Nem szükséges, hogy a karácsonyi időszak alatt órákon keresztül eddz, de mindenképpen jó, ha a héten néhány alkalommal tudsz mozogni, és a súlyodat ezzel szinten tartod. Ehhez 15 perces tornák is elegendőek lehetnek, de nem kell nagy dolgokra gondolnod: egy ünnepi családi séta a nagy vacsi után elég ahhoz, hogy felgyorsítsa az emésztést.

Hidratálás

Forralt bor, Bailey’s, Brandy… és még sorolhatnánk. Rengeteg lehetőség a dorbézolásra (és rengeteg cukor!), de ez nem jelenti azt, hogy minden alkalommal igent kell mondanod. Ha szeretsz is többet inni, figyelj rá, hogy közben sok vizet is fogyassz! Ezzel a másnaposság ellen is sokat teszel.

Hangulat

A hangsúly inkább az érzéseken, az ünnepi hangulaton legyen, ne az étkezéseken! Ahhoz, hogy kevesebbet egyél, határozd el magad, hogy figyelni fogsz, és e tekintetben tartsd aktívan az elmédet! Ha úgy érzed, sürgetnek az evéssel, vagy állandóan rágcsálsz valamit, dobj fel egy ötletet a családnak, például játsszatok valamit. Ha ez nem lehetséges, tegyél rövid sétákat a lakásban, vagy szívj friss levegőt, csukd be a szemed, és meditálj röviden. Ezzel már tettél egy nagy lépést afelé, hogy az ünnepek időszaka ne a mértéktelen fogyasztásról szóljon.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?