Menü

Visszatérő őszi probléma a D-vitamin hiány

Bár úgy tűnik, viszonylag sokáig élvezhetjük a kellemes napsütést, lassan beköszönt az igazi ősz. Amíg tehetjük, próbáljunk minél több időt a szabadban tölteni, élvezni a napsütést és a friss levegőt, ugyanis ahogy közeledik a tél, úgy kell egyre nagyobb hangsúlyt fektetnünk a megfelelő D-vitamin bevitelre. Persze igaz ez a többi vitaminra is, azonban mivel a D-vitamin szükségletünk csak elenyésző részét tudjuk fedezni az élelmiszerekkel, ezért fontos, hogy külön figyelmet fordítsunk erre akkor is, amikor nem süt annyit a nap és nem tartózkodunk sokat a szabadban. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a D-vitamint bár képes raktározni a szervezetünk – a zsírraktárakon keresztül -, ezek 2-3 hónap alatt teljesen ki tudnak ürülni.

A D-vitamin több formában is létezik, ilyen például a D2- és a D3-vitamin. Testünk számára ez a két forma szinte azonos, hiszen ugyanarra fordítódik, ám a D3-vitamin könnyebben hasznosítható forma. Ezt úgy is nevezik, hogy kolekalciferol. Ez fordul elő a természetben leggyakrabban és alakul napfény hatására az elővitaminjából, ami nem más, mint a 7-dehidro-koleszterin.

A másik formája, a D2-vitamin az ergokalciferol. Míg az előző állati eredetű, addig ez növényi, azonban hasonlóan a D3-vitaminhoz, ez is napfény, pontosabban UV-B sugarak hatására keletkezik elővitaminjából.

Mint említettük, a szervezetünk D-vitamin szükségletét nem tudjuk kizárólag élelmiszerekből fedezni, azonban a hűvösebb hónapokban nem árt odafigyelni, hogy a lehető legtöbb mennyiséget vigyünk be. A legjobb D-vitamin forrás a halmáj olajok, de sok található a zsíros halakban, tojássárgájában, valamint a tejtermékekben. Ilyen élelmiszerek fogyasztása önmagában nem elegendő, de még többet segíthetünk testünknek azzal, ha naponta legalább fél órát szabad levegőn tartózkodunk, lehetőleg napsütésben.

Sajnos, ha hosszú a tél, a hideg hónapok végére még így is kiürülhet szervezetünkből a D-vitamin, ám ma már rengeteg táplálékkiegészítő és vitaminkészítmény áll rendelkezésre. Fontos, hogy egyénre szabott a D-vitamin szükséglet, így figyelembe kell vennünk az életkor, a rendszeresen szedett gyógyszereket, az életmódot és az egészségügyi állapotot is.

Ahogy a D-vitamin különböző formáinak nevei is sejtetik, a D-vitamin fontos szerepet játszik a kalcium-anyagcserében. Tulajdonképpen a vér kalciumszintjét ellenőrzi a szervezet és ha alacsonynak találja, aktiválja a D-vitamin előanyagát, ami egy hormonnal együtt kalciumot szabadít fel. Ezt a kalciumot általában a legnagyobb kalciumraktárból, a csontokból nyeri.

A napi D-vitamin szükséglete egy átlagos felnőtt embernek nagyjából 1500-2000 NE körül mozog, azonban egy serdülőnek ennél kevesebbre, nagyjából 1000 NE mennyiségre van szüksége, egy gyermeknek pedig mindössze 500-1000 NE a napi beviteli érték, aktivitástól és egészségügyi állapottól függően.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?