Orális allergia szindróma
- Dátum: 2022.10.04., 09:12
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- allergén, allergia, allergiateszt, bőrpír, gége, gyümölcs, keresztallergia, nyelv, OAS, orális, orr, orrfolyás, prick, száj, szájpadlás, szindróma, táplálék, torok, tünet, tüsszögés, viszketés, zöldség
Közismert tény, hogy bizonyos élelmiszerek allergénként hatnak és néhány embernél allergiás reakciót váltanak ki. Az orális allergia szindróma általában valamilyen pollen-élelmiszer keresztreakció miatt alakul ki, valamint tünetei jellemzően helyi szinten jelennek meg.
Az orális allergia szindróma, másnéven OAS általában 3 éves kor fölötti gyermekeknél alakul ki, de sokszor tinédzserkorban, sőt, fiatal felnőtteknél is találkozhatunk vele, akár úgy is, hogy előtte semmilyen zöldségre vagy gyümölcsre nem tapasztaltak allergiás reakciót. Jellemzően azok, akiknél orális allergia szindróma alakul ki, korábban már allergiások voltak nyírfára, parlagfűre, ürömpollenre, gabona pollenre vagy valamilyen más növényi pollenre.
A jellemző tünetek a száj és az ajkak körül alakul ki, legtöbbször duzzanat és bőrpír kíséri. Vannak, akik viszketésről is beszámolnak, de ez is kifejezetten a száj környékét, valamint a nyelvet, a torkot és a szájpadlást érinti. A száj környéki tünetek mellett a tipikus allergiás reakciók is megjelennek, ilyen például tüsszögés, az orrfolyás, a könnyezés, szemviszketés és orrdugulás.
Mivel helyi allergiás reakcióról van szó, a tünetek mindig az azt kiváltó élelmiszer elfogyasztása után 15-30 perccel jelentkeznek és általában rövidesen, legfeljebb egy órán belül meg is szűnnek. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy súlyosabb tünetek, mint például gége ödéma vagy anafilaxiás sokk is jelentkezik.
Diagnózisához elengedhetetlen a páciens korábbi tapasztalata és kórtörténete. Természetesen nem csak a korábbi tapasztalatokra alapozzák az diagnózist, a Prick bőrteszt is alkalmas a kimutatására, valamint keresztallergia vizsgálattal is kimutatható. Ebben az esetben az ALEX allergiatesztet alkalmazzák, amely mindössze egy egyszerű vérvételből áll és nem csak az allergiát, de az azt kiváltó okot is megmutatja.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az orális allergia szindróma esetében megelőzésre is van lehetőség. Ha a keresztallergiát kiváltó növény ellen deszenzibilizáló kezelést végeznek, azzal megelőzhető vagy csökkenthető a reakció.
Kezelése jellemzően antihisztaminnal történik, mivel a legtöbb esetben a tünetek nem súlyosak, ezért nem kezelik szteroid tartalmú készítményekkel. Az allergiás reakciót kiváltó zöldséget vagy gyümölcsöt a beteg elfogyaszthatja például főzve is, ezzel elkerülve a kellemetlen tünetek nagyrészét, de ha esetleg mégis nyersen fogyasztja, a tünetek általában akkor is gyorsan enyhülnek.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.