Menü

Elektromos vagy hagyományos fogkefe?

Bár a hagyományos fogkefék még napjainkban is nagy népszerűségnek örvendenek, sok szakember szerint az elektromos fogkefe sokkal hatékonyabb a fogak és szájüreg tisztántartásában. Az első sörtés fogkefét Kínában készítették és szőrből készült, egészen pontosan vaddisznószőrből. Ezeket egy bambuszdarabra vagy csontra erősítették, amivel hasonló funkciót látott el, mint a napjainkban is használatos hagyományos fogkefe. Az első elektromos fogkefe meglepő, de már 1959-ben piacra került. Ezekből ma már létezik cserélhető fejű és fix, de lehetőség van alternatív szájhigiéniás termékek használatára is, mint például az interdentális fogkefe, az ujjra húzható fogkefe, valamint a rágható fogkefe.

Korábbi felmérések alapján nem bizonyult hatékonyabbnak az elektromos fogkefe a hagyományosnál, ezt pedig azzal magyarázzák, hogy a fogmosás hatékonysága valójában a technikán múlik. Ezzel az eredménnyel azonban ellentétes sok szakember véleménye – valamint a tapasztalatok is -, miszerint az elektromos fogkefe használatával sokkal kevesebb fogkő alakul ki, valamint általánosan tisztábbnak érződnek a fogak. Természetesen itt sem elhanyagolható a megfelelő technika, azonban a mai készülékek közül már sok 3D-s fogtérképpel van felszerelve, ami azt jelenti, hogy valós időben nézi a fogmosást és jelez, ha kihagytunk egy részt vagy alaposabb mosásra van szükség bizonyos területeken. Talán ez lehet az egyik oka annak, hogy az elektromos fogkefe használata hatékonyabbnak tűnhet.

A hagyományos fogkefék közt is bőséges választék áll rendelkezésre. Különböző nyelv- és ínytisztító sörtékkel felszerelt, recés, gumis, aktív szenes és még sok más fajta fogkefe kapható, mindenkinek az egyéni igényeire szabva. Megfelelő technikával ez is lehet épp oly hatékony, mint az elektromos fogkefe, valamint nagy előnye, hogy olcsó és nem szükséges hozzá energiaforrás. Fontos azonban, hogy megfelelő keménységű legyen a sörtéje a fogkefének, mivel, ha túl puha, nem távolítja el megfelelően a lepedéket, azonban a túl kemény sörtéjű sem szerencsés, mivel könnyen árthatunk vele a fogínynek és a fogzománcnak.

Bár az elektromos fogkefék mára széles körben elterjedtek és nem számítanak luxuscikknek, kétségkívül magasabb árfekvésű kategória, mint a hagyományos társai. Az elektromos fogkefe fejét is cserélni kell bizonyos időközönként, valamint áramot is használunk, amikor töltjük – kivéve az elemes modelleket –. ám ha hosszú távon jobb szájhigiéniát érhetünk el vele és megspórolhatjuk a fogorvosi költséget, talán érdemesebb váltani, ha lehetőségünk van rá.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?