Menü

A kézmosás fontossága

Semmelweis Ignác nevét mindannyian ismerjük. Az anyák megmentőjének korszakalkotó találmánya a fertőtlenítő hatású, klórmeszes kézmosás rengeteg életet megmentett, a kézmosás pedig igen hasznos, nagyszerű találmány.

Egy alapos kézmosás a legalapvetőbb módszer a fertőző betegség elleni védelemben! Nagyon sok vírus óhatatlanul rákerül a kezünkre, bőrünkre, mely ellen egy alapos és kiadós szappanos lemosás kiváló védelmet nyújt, ne mulasszuk el, erre pedig már gyerekkorban el kell kezdeni megtanítani a kicsiket.

Ha a fiaimból indulok ki, ők épp csak a csap alá tartják koszos mancsaikat és már szaladnak is tovább, (vagy beletörlik a törülközőbe a le nem mosott koszt) ezért jó, ha felnőtt felügyeli a kézmosásukat, hogy az megfelelő módon (szappannal és vízzel) történjen.

Minden közösségben, bölcsődében, óvodában, iskolában vagy akár a munkahelyen is elengedhetetlen a rendszeres kézmosás, fertőtlenítés. WC-használat után, evés előtt/után, érkezéskor mindig az az első dolog, s a gyerekeket is erre tanítjuk.

Különösen most, a koronavírus idején érdemes átgondolni, hogy egy átlagos napon hányféle dologhoz ér a kezünk, mit fogunk, mibe kapaszkodunk, mennyit utazunk tömegközlekedéssel, mennyit fújunk orrot, milyen szerszámokkal dolgozunk, az illemhelyekről nem is beszélve.

Egy egyszerű kézmosás számos fertőzéstől megvéd, mondhatni a legegyszerűbb és leghatékonyabb védelem! Az egyszerű náthától kezdve a vírusos bőrfertőzésekig számos fertőző betegségtől megóvhat.

Kisgyerekes anyukaként nem tudom nem megemlíteni, hogy annak is természetesnek kell(ene) lennie, hogy babalátogatás előtt kezet kell mosni, de ugyanez elmondható, hogy az utcán nem simogatjuk a babakocsiban utazó babát és nem nyúlunk a kezéhez, arcához.

Hogyan kell helyesen kezet mosni?

Legjobb meleg, vagy langyos szappanos vízzel, lehetőleg folyóvízzel, legalább 30 másodpercig.

Ha nincs mód vízzel kezet mosni, akkor jöhet a víz nélkül is hatékony alkoholos kézfertőtlenítő, mely kifejezetten praktikus utazáskor, kirándulásokon, tömegközlekedésen, kórházakban, de akár evés előtt is, ha nincs más lehetőség. A kézmosás hatékony módját a gyerekeknek meg kell tanítani, hogy megszokják és számukra így legyen természetes.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.