Menü

Kardio vagy erősítés?

Ez egy elég kényes és mondhatni állandó vitatéma, egymás győzködése a sportolók között, különösen a hölgyeknél, én csak azt nem értem miért. Hiszen nem vagyunk egyformák és egyáltalán nem biztos, hogy mindenkinek a testépítés vonzó, míg egy izmos hölgy pont a futás szerelmeseire és alakjukra néz furcsa szemmel. Nézzük a jó oldalait ezeknek az edzésformáknak. Vita nélkül.

A kardio- és az erősítő, súlyzós edzések nagyon különböznek egymástól. Mindkettő hatékony, egyik sem rosszabb vagy jobb, csak máshogy hatnak a testre.

Kardio edzésformák alatt olyan mozgásokat értünk, melyek a keringési rendszerünk működését fejlesztik, állóképességünket javítják, például kerékpározás, futás, úszás.

Az erősítés lényege pedig az izomerő- és izomtömeg fejlesztés.

Személy szerint nem szeretem azokat a képeket, mikor a kettő látványos különbségével érvelnek, hiszen mint írtam, nem vagyunk egyformák és az ízlése is mindenkinek más, nem feltétlen szeretne mindenki izmos női testre és vastagabb combokra, nagyon popsira törekedni, más meg azt vágta a fejemhez, hogy mi futónők „kisfiús” alkatúak vagyunk, amivel viszont határozottan nem értek egyet.

Mindkét edzésformát űzöm, mert igen, ilyen is van, személy szerint a futás mellé elengedhetetlennek tartom a törzsünk, vázunk, gerincünk erősítését, a konditermi edzések pedig az alakot is szépen formálják, a kardioval pedig hatékonyan lehet égetni a zsírt.

A kardio edzéseknél megnövekedett pulzusszám mellett indul be a zsírégetés, felgyorsul az anyagcsere, az erősítő edzések alatt pedig izmot építünk.

A kardio több kalóriát eléget, a súlyzós edzés viszont még a gyakorlatok befejezte után is pörgetik az anyagcserét, égetik a zsírt, arról nem is beszélve, hogy nagyobb izomtömeg több kalóriát éget el, még nyugalmi állapotban is.

Erősítő edzések során bár tónusosabb lesz a testünk és nagyobb lesz az izomtömegünk, a keringési rendszer mégsem fog javulni, ami a testi működés egyik alapja.

Kardió edzéseket leginkább akkor kell végezni, ha az állóképességet, a keringési rendszert szeretnénk fejleszteni, erősítő edzéseket pedig akkor, ha jobb erőnlétet, formásabb testet szeretnénk.

Nos a kérdésre a válasz, hogy melyik edzésforma mellett döntsünk: mindkettő mellett! Szakértők azt javasolják, hogy érdemes a két edzésfajtát egymással ötvözni, hogy a zsírégetés és az izomépülés egyaránt maximalizálva legyen, s emellett semmiképp se feledkezzünk el a megfelelő táplálkozásról, hiszen anélkül aligha lehetne hatékony bármelyik edzéstípus is.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?