Mozaik család a mesékben – Erdei tesók
- Dátum: 2022.09.02., 16:00
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- anya, apa, borz, erdei tesók, féltestvér, gyerekek, megoldás keresés, mese, mozaik család, rajzfilm, róka, sorozat, trauma feldolgozás
A modern világ velejárója, hogy sokkal több mozaik család alakul ki, az emberek hiába terveznek hosszabb távon együtt élni egymással, családot alapítani, mégis valami elromlik, amit már nem szeretnének megjavítani. Ennek legnagyobb elszenvedői a gyerekek, de egy normális gondolkodású felnőtt próbál segíteni a gyerekének átvészelni a nehéz időszakokat. Erre egy jó alkalom az erre „szakosodott” mesék olvasása és nézése.
Mozaik családban élek, én vagyok a központi személy ebben. Három gyermekem van, a legkisebb gyermekem a két tesójának féltestvére. Nem mondom, hogy könnyű a mindennapokban ezt a helyzetet kezelni, koordinálni, de mindent megteszünk mi, szülők azért, hogy gördülékenyebben menjenek a dolgok.
Sokszor előkerül a legnagyobb fiamtól az a kérdés, hogy miért alakult így az életünk, hogy hogyan tudjuk elfogadni a másik ember szokásait, merre van a jó irány. Nagyon nehéz volt mindenkinek alkalmazkodni ehhez az élethelyzethez, nem csak nekem a két gyerkőccel, hanem az életünkbe beletoppant új férfinak is. Nagyon szerencsés vagyok, mert a párommal egy irányba megy az utunk, egy az elképzelésünk a jövőről és megegyeznek a nevelési elveink is, ez pedig ritka dolog. Mégis vannak zökkenők, összezörrenések, a megszokásokhoz való ragaszkodás minden fél részéről, főleg a gyerekek oldaláról. Szerencsére az édesapjuk rendszeresen részt vesz életükben, sosem volt célunk elszakítani őket senkitől, még ha köztünk nincs is mindenben a legnagyobb egyetértés, viszont törekszünk arra, hogy nekik ez a lehető legkönnyebb legyen.
A minap bekapcsoltuk a tévét és reggelente az egyik csatornán egy olyan mese megy, amiben a szereplők egy érdekes mozaik család tagjai. Egy erdőben játszódik, és nagyon kedvesen megrajzolt állatok szerepelnek benne. Azt elengedtem, hogy a család egyik fele egy ragadozó állat, ami a való életben tulajdonképpen vadászik a család többi tagjára, nevén nevezve rókák és borzok élnek együtt, hiszen nem is ez a lényeg benne. Hanem az, hogy ezek a teljesen különböző szokású és különböző életet élő állatok ilyen szeretetben és egyetértésben élnek a kis odúban.
A gyerekek, vagyis egy kis róka és három kis borz mindennapjait mutatja meg, hogy bizony mennyire nehéz is alkalmazkodni a másikhoz. Sokszor összevesznek, ki ide, ki oda akar elköltözni, de a végére mégis mindig megvan a tanulság. Azt is megmutatták benne, hogy a kis rókalány mennyire vágyik arra, hogy visszakapja az eredeti családját. Ez a pont kissé fájó egy olyan anyának, akinek el kell mondania rendszeresen a gyerekeinek, hogy ez többé nem fog megvalósulni. Ennél a résznél összebújtunk a gyerekekkel és együtt néztük, valahol mind érezve, hogy ez a mi életünkről szól és nagyon jó érzés volt, hogy az epizód végére úgy éreztük, így lesz a legjobb mindenkinek. A család nem csak a vérszerinti rokonokat jelenti, hanem azokra is kiterjed, akiket az életünkbe fogadunk és azokat sem kell elengedni, akikkel nem élünk együtt a mindennapokban.
Számunkra ez egy nagyon tanulságos és egy lelki megkönnyebbülést hozó rajzfilm sorozat, így bátran ajánlom azok számára, akik ebben a nehézkes, de boldog cipőben velünk együtt járnak. Az erdei tesók segítenek a gyerekek számára felfoghatóbbá és érthetőbbé tenni az ilyesfajta mindennapokat.
A mozaik család élete nem zökkenőmentes, mindig lesznek súrlódások, de hogy ezekben segítséget nyújtsunk a kicsiknek, nyugodtan kutassunk néha olyan mesék után, amik a legkisebbek számára is érthetően adja át a megoldásokat. Nyugodtan bújjunk néha mi is a gyermeki énünk mögé és hagyjuk, hogy a mese segítsen nekünk.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!