Menü

Közeledik a parlagfű szezon

Sajnos azért fontos erről írni, mert aki még sosem volt allergiás a parlagfűre, az sem lehet bizonyos abban, hogy nem válik ráérzékennyé. Mutatjuk milyen tünetekkel kezdődik a parlagfűallergia.

A legfontosabb kérdés, hogy mikor jelenik meg a növény és milyen pollenkoncentrációban, nos augusztus elejétől kezdődően már számítani lehet arra, hogy a parlagfű tüneteket okoz, melyek az ősz közeledtével egyre erősödnek. Ezzel egy időben pedig fokozatosan erősödnek a parlagfű allergia tünetei. Dr. Balogh Katalin allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy honnan ismerhetjük fel és mivel kezelhetjük a panaszokat.

Sajnos, aki eddig nem tapasztalta magán a tüneteket, azoknál is jelentkezhetnek a parlagfű allergia kellemetlen velejárói. Felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt előfordulhat, kialakulhat már óvodáskorban is, de akár 40 évesen is felnőttkorban.

Ha nem kezeljük az allergiát, a betegség súlyosbodik, a tünetek felerősödhetnek, a panaszok időről időre visszatérnek és egyre jobban gyötörhet bennünket, ezért az allergiát nem lehet félvállról venni, nem tanácsos átsiklani felette, hanem időben orvoshoz kell fordulni, aki allergiavizsgálattal megállapítja mely pollenre reagálunk érzékenyen és milyen kezeléssel enyhíthető a betegség.

A vizsgálat alkaros bőrpróbával, vagy vérből történik.

Az allergia hirtelen támad, a kivörösödött szemek, könnyezés és tüsszögés, viszketés és orrfolyás, orrdugulás nagyon megnehezíti a mindennapjainkat, utóbbi pedig a későbbiekben akár orrmelléküreg-gyulladássá is súlyosbodhat. Kezeletlen allergiánál allergiás asztma is kialakulhat, mely rohamszerűen jelentkező száraz köhögéssel, légzési nehézséggel és légszomjjal jelentkezik.

A kiütés szintén egy jellegzetes tünet, ez is arra utal, hogy a parlagfű pollenjei milyen agresszívek. A parlagfű allergia tünetei kezelhetők tüneti és tartós kezeléssel. A tüneti kezeléshez tartoznak az allergia gyógyszerek: például antihisztamin tabletta, szemcsepp vagy szteroid orrspray.

Aki tartós kezelésben gondolkodik, neki javasolt az immunterápia, mely évekig tartó kezeléssel az immunrendszer működését állítja helyre.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.