Menü

Mit jelent, hogy egy termék organikus és parabénmentes?

Nagy divatjukat élik és nagyon népszerűek a bio, az organikus, a parabénmentes termékek. Vajon mit jelentenek pontosan ezek a fogalmak?

Ha egy terméken feltüntetik, hogy natúr kozmetikum, akkor a gyártónak bizonyos kozmetikai alapanyagokat vagy eljárásokat mellőznie kell a termék gyártása során.

A bio vagy organikus kifejezés azt jelenti, hogy a terméknek ellenőrzött ökológiai termelésből származó alapanyagot kell tartalmaznia.

Mik a parabének és mit jelent az, hogy egy kozmetikum parabénmentes?

A parabének olyan vegyületek, melyeket krémek, kozmetikumok tartósítására használnak. Leginkább baktérium- és gombaölő tulajdonságait használják ki a termékek előállítása során. A parabéneket a bőr kis mennyiségben jól tolerálja. 2010-ben tört ki a parabének körüli első botrány. Ekkor derült ki ugyanis, hogy a kutatások alapján a parabén a szervezetbe kerülve ösztrogénszerűen viselkedik.

Sajnos tanulmányok szerint a parabéneket azóta is egyre inkább összefüggésbe hozzák a daganatos betegségek kialakulásával. Kutatások hívják fel a figyelmet arra, hogy ezek a vegyületek befolyásolhatják az ösztrogén termelését, gyorsíthatják a bőr öregedését.

Szerencsére egy EU szabályozás szerint egy készítményben nem haladhatja meg a 0,4%-ot a parabének aránya, ez pedig kis mennyiség, mely elvileg nem okozhat gondot, azonban nem árt kerülni az ezeket tartalmazó termékeket, kozmetikumokat.

Ezzel tartósítják a testápolási termékeket, az arc- és hajápolási termékeket, a borotválkozási termékeket, higiéniai termékeket.

A parabének nemcsak a kozmetikumokban vannak jelen, hanem az ételeinkben, élelmiszereinkben, gyógyszereinkben is. Élelmiszerekben az E214-E219 jelölésről ismerhetjük fel, míg a kozmetikai termékek összetételében ilyen neveken futnak: methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butyl paraben és benzyl p-hydroxybenzoate.

Némi megnyugvást jelent, hogy az emberre nézve közvetlenül nem mérgező, probléma a halmozódással van.

Ha megtehetjük vásároljunk bio, vagy organikus készítményeket, bár áruk magasabb, mérlegeljük, hogy cserébe kevesebb mellékhatással kell számolnunk, jobb az érzékeny bőrűeknek, illetve nem váltanak ki allergiás reakciókat, így mindenféleképpen ajánlott az organikus és parabénmentes termékek használata.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.