Menü

A legjobb természetes szúnyogriasztók

Sajnos, ahogy beköszönt a nyár, nem csak a vízpartok környékén szaporodnak el a szúnyogok és más rovarok, hanem a falvakban és a városokban is. Általában szervezett, országos szintű irtásokkal próbálják kordában tartani a populációt, ám sokszor nem feltétlen oldja meg a teljes problémát, így mindenki kénytelen valamilyen egyéb módon megküzdeni a szúnyogokkal.

Leggyakrabban a vény nélkül kapható szúnyog-és általános rovarriasztó szerekhez nyúlunk, ám nem mindegyik válik be, illetve az illatuk sem kellemes, érthető módon. Előfordulhat az erősebb készítményeknél a bőr irritációja is, így sokszor azt ajánlják, hogy vékony, de hosszú ujjú ruházatban menjünk inkább a szabadba.

Ezzel szemben választhatunk természetes szúnyogriasztó szereket is, amik nem csak hatásosak, de van, amelyiknek kifejezetten kellemes aromája van és biztosan nem okoz semmilyen irritációt a bőrön. Lehet ez gyógynövény, fűszernövény vagy zöldség.

Az egyik ilyen természetes szúnyogriasztó gyógynövény a macskamenta. Bár a macskafélék rajonganak érte, a szúnyogokat hatékonyan távol tartja. Hatásosságát a benne található olajoknak köszönheti, ráadásul sokak szerint sokkal jobban működik, mint a szokásos, boltokban és drogériákban kapható szúnyogriasztó szerek.

Szintén jól működik az egyik nálunk is sokak által kedvelt fűszernövény, a rozmaring. A benne található aromás illóolajoknak köszönhetően a macskamentához hasonlóan jól véd a szúnyogok ellen, mivel számukra kábító hatású.

Egy, a már az ókori Görögországban is ismert és alkalmazott illóolaj a geránium illóolaj. Amellett, hogy az idegek nyugtatására használták, rájöttek, hogy a bőr és a haj egészségét is megőrzi, valamint bizonyos komponensei miatt – mint például a citronellol – kiváló rovarriasztó.

Talán randi előtt érdemes nem a következő módszert választani, ám tagadhatatlan, hogy a fokhagyma rendkívül hatékonyan tartja távol a rovarokat, különösen a szúnyogokat. Akár nyersen elfogyasztva is hatásos, de ha esetleg nem szeretjük az ízét, akkor kapszula formájában is elfogyaszthatjuk, majd így, a bőrünkön keresztül kipárologva fejti ki hatását.

A fenti példákon túl hasonló hatásokkal rendelkezik a neem olaj, organikus szójaolaj, citromfű, bazsalikom, levendula, körömvirág és borsmenta is.

Ha igazán biztosra akarunk menni, akár egy speciálisan erre a célra készített olajkeverékkel is próbálkozhatunk. A szúnyogriasztó hatású illóolajokból akár kedvünkre is összeállíthatunk keverékeket és párologtatva kipróbálhatjuk hatékonyságukat, de mutatunk mi is egy receptet, amiben mindent azonos mennyiségben, tehát 1-1 arányban kell összekeverni, a hozzávalók pedig a következők: macskagyökér, citromfű, levendula, neem olaj. Ezeket akár össze is keverhetjük valamilyen natúr, illatmentes testápolóval és a bőrünkre kenve is használhatjuk.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.