Így különböztetheted meg a napkiütést a napallergiától
- Dátum: 2022.07.10., 10:01
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- bőrpír, gyulladás, hólyag, izzadság, meleg, melegkiütés, napallergia, napkiütés, napsütés, pattanás, sugárzás, UV-A, UV-B, verejték, verejtékmirigy, viszketés
A napkiütés vagy másnéven napallergia tulajdonképpen nem a nap miatt alakul ki, hanem a meleg miatt. Az izzadságmirigyek kivezető csövei, ha eltömődnek, akkor a verejték nem tud távozni a bőrfelületen, így irritálhatja a bőrt és kiütéseket okozhat.
A melegkiütés jellegzetes tünetei a viszketésen kívül a bőrpír és a kiütés, amelyek általában a nyakon, arcon, tarkón és az ágyékon jelentkezek. Ezek természetesen akkor jelentkeznek, amikor hőség van és magas a páratartalom, mert ilyenkor a szokásosnál jobban izzadunk. Általánosságban igaz, hogy a kisbabák és a gyermekek hajlamosabbak a melegkiütésre, mivel a szervezetük még nem elég fejlett, nem tudják megfelelően szabályozni a hőmérsékletüket és a hirtelen hőmérsékletváltozáshoz is nehezebben alkalmazkodnak. Ilyenkor ügyeljünk fokozottan rájuk, legyen nálunk elegendő folyadék. Ha mégis melegkiütést tapasztalunk, hűvös zuhannyal és borogatással kezelhetjük.
Na de akkor melyek a napallergia tünetei, hogyan ismerhetjük fel őket és hogyan kezelhető?
A napallergia, vagy másnéven szoláris urticaria valójában nagyon hasonlít a melegkiütésre. A különbség az, hogy a napallergia valóban a bőr allergiás reakciója a napsütésre, ráadásul azonnal kialakul, míg a melegkiütés a meleg és az izzadás hatására okoz tüneteket. Az UV-A és UV-B sugárzások azok, amelyek felelősek az allergiás reakcióért, ráadásul sokszor nem csak kiütés, hanem viszkető pattanások és nedvező hólyagok is előfordulhatnak a leggyakrabban érintett területeken. Jellemzően a 20-40 év közötti, érzékeny bőrrel rendelkező nőket érinti, de előfordulhat férfiaknál is és más korosztályban.
A tünetek intenzitása a napsugárzás mértékétől is függ, valamint három csoportra oszthatók: polimorf fénydermatózis, Mallorca-akné és fotoallergikus reakciók.
A fénydermatózis a fényallergia leggyakoribb formája, amit tulajdonképpen kevernek a napkiütéssel. Egy jó elkülönítési szempont lehet még az, hogy a napallergia egész nyáron, napsütés hatására jelentkezik, míg a napkiütés főként tavasszal és ősszel, mivel nyárra a bőrünk kicsit hozzászokik a meleghez, így a napkiütés is enyhül.
A Mallorca-akné úgy néz ki, mint a gyulladásos pattanások. Ezek a tünetek sokszor nem csak a napsugárzás miatt alakulnak ki, hanem a kozmetikai iparban kapható termékek összetevői is fokozhatják a reakciót.
A fotoallergikus reakciókat az UV sugárzás okozza, de ahogy a Mallorca-akné esetében, úgy itt is szerepet játszhatnak benne különböző kozmetikumok, antibiotikumok, antidepresszánsok, orbáncfű és a citrusfélék is. A tünetek gyulladt, viszkető foltok formájában jelentkeznek.
A napallergia esetében a megelőzés a kulcs. Igyekezzünk minél magasabb faktorú napvédő krémet használni, ami UVA és UVB sugárzás ellen is véd. Allergia ellen kapható napozókrémeket is gyártanak, ezeknél viszont ügyeljünk arra, hogy minden 2-3 órában alkalmazzuk és ha víz éri a bőrünket, újra kenjük be, mivel a krémnek vízzel érintkezve csökken a védőképessége. A napozás utáni krémek is hasznosak lehetnek, hiszen hidratálják a bőrt és nyugtatják, némelyik még gyulladáscsökkentőként is hat.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.