Miért fontos a csapatépítés?
- Dátum: 2022.07.01., 07:11
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- beltéri, csapatépítés, csoportok, ellentétek, élmény, fejlesztés, hatékonyság, kollegák, kombinálható, konfliktusok, konfliktusok megoldása, közös célok, kültéri, motiváció fenntartása, munkahely, munkakapcsolat, munkavégzés, osztályok, összehangol, program, sportegyesületek, stresszoldó, tevékenység
Hétvégén kétnapos csapatépítő programon vettem részt a kollegáimmal, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.
A csapatépítés lényege tulajdonképpen az összekovácsolódás, a személyes kapcsolatok kiépítése és erősítése. Tény, hogy azok a csapatok, ahol kevesebb a személyes konfliktus, sokkal hatékonyabban működnek, ennek oka, hogy jóval kevesebb a személyes ellentét, ezért fontos időről időre csapatépítő tréningeket, kirándulásokat, programokat szervezni.
A csapatépítő tevékenység lényege, hogy megteremti a lehetőséget a kollegák ismereteinek elmélyítésére, a kapcsolatok szorosabbá válására, egy program, ahol mindenki jól érzi magát, kortól és nemtől, beosztástól függetlenül.
A csapatépítés nem azonos a céges továbbképzésekkel és előadásokkal, de ennek is a hatékonyság fejlesztése a célja.
A csapatépítés olyan program, vagy programsorozat gyűjtőneve, amelyek célja a csapaton belüli szerepek kialakítása, megerősítése, a személyes konfliktusok megoldása.
Minden hatékony munkavégzés alapja az ilyen jellegű szervezetfejlesztés, mely nemcsak munkahelyi csoportoknak ajánlott, hanem sportegyesületeknek, iskolai osztályoknak is.
A csapatépítés lehet beltéri és kültéri, történhet a cégnél, vagy külső helyszínen (bár megjegyzem utóbbi sokkal jobb) de kombinálhatóak is ezek egymással.
A csapatépítés hatékony munkakapcsolatokat létesít, összehangolja a közös célokat, megelőzi, vagy megoldja a személyes konfliktusokat, problémákat, csökkenti vagy tisztázza a félreértéseket.
Ahol sok ember dolgozik együtt, ott ez elkerülhetetlen, így nagyon fontos a csapatépítés, hiszen ezáltal minden munkavállaló érzi, hogy fontos a feladata a cégnél, fontos a munkája, szükség van rá, elfogadják, szeretik, ez pedig hatékony és kedvelt módszer arra, hogy a siker felé vigye a csapatot.
A problémamegoldás fontossága azért kiemelkedően lényeges, mert egy jól kialakított és elfogadó közösség tud csak hatékonyan dolgozni és sikereket elérni.
Az együttműködés fejlesztése, a tiszta és egyenes kommunikáció kiépítése egy csapatépítő program legfőbb feladata.
Egy közösen eltöltött hétvége után mindenki friss élményekkel, feltöltődve, jókedvűen tér haza és folytatja a munkáját, méghozzá sokkal kellemesebb hangulatban és környezetben, hiszen a közös élményeket átültetik a hétköznapi munkahelyi tevékenységeik területére.
A kollegáimmal sokszor hónapokig emelgetünk egy-egy szállóigét, vicces történetet, élményt, melyeket a csapatépítő túrákon, evezéseken, bicajtúrák alkalmával éltünk át együtt.
A csapatépítő tréningek arra is jók, hogy - mivel jobban megismerjük a másikat a munkahelyi környezeten kívül - a résztvevők együttműködési készsége és tolerancia szintje is nő, nagyobb lesz az elfogadás bennük a másikkal szemben, ez pedig oldja a stresszt a későbbiekben.
Csapatépítő programok lehetnek a fent említetteken túl játékok, túrák, tréningek, szakmai rendezvények, közös jótékonykodási programok, karitatív tevékenységek.
A csapatépítés legfőbb célja tehát a dolgozók stresszmentesítése, motivációjuk fenntartása, elősegíti az alkalmazottak közötti kommunikáció elősegítése, a bizalom kiépítése és egymás – munkahelyi környezeten túli – megismerése. Ezáltal hatékonyabbá válik a közös munka.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.