Csípések és kezelésük
- Dátum: 2022.06.17., 02:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- allergiás reakció, antibiotikum, antihisztamin, bőrreakció, csípés, csípésfajta, dörzsöl, dudor, duzzanat, fertőzött, kezelés, krém, légzési nehézség, orvos., piros, rovar, tabletta, vakar, viszket, vörös
Bizony az alig kétévesem ma esti fürdetésénél kikerekedett a szemem, akkora csípést láttam a hátán, hogy rögtön mozgósítottam orvos ismerőseimet, a „guglit” és anyámat, mire megnyugodtam, hogy ártalmatlan duzzanat és megfelelő kezeléssel elmúlik. Azt hiszem sokféle csípéssel fogok még találkozni, így nem árt tisztában lennem a csípésfajtákkal és kezelésükkel, így tovább képeztem magam, néztem, kutattam, olvastam, ha más is úgy érzi számára is hasznos téma, nos csatlakozzon!
Rovarcsípés bárkin bármikor előfordulhat. A körülöttünk élő rovarok kertészkedés közben, sétálva vagy otthon is okozhatnak kellemetlenségeket, duzzanatot, viszketést, bőrpírt, rosszabb esetben súlyosabb allergiás reakciót.
A leggyakrabban méhek, darazsak, szúnyogok, hangyák, pókok és kullancsok csípésétől kell tartanunk, melyek jó esetben viszkető dudornál nagyobb problémát nem okoznak és néhány napon belül elhalványodnak, ha azonban a bőrreakciók tartósan fennállnak, orvoshoz kell fordulnunk.
A fertőzött rovarcsípéseket antibiotikummal kell kezelni, melyet az orvos írhat fel, a probléma orvoslására antihisztamin tartalmú krémeket vagy tablettákat használunk, ezek csökkentik az esetleges allergiás reakciót.
A csípéseket nem tanácsos vakarni, dörzsölni, mert az elkapart csípés elfertőződhet és heggel gyógyul, ami maradandó is lehet.
Méh- vagy darázscsípéskor távolítsuk el a fullánkot, majd borogassuk, ez enyhíti a fájdalmat, és segít minimalizálni a duzzanatot.
Népi gyógymód az ecetes borogatás, többször alkalmaztam és bevált. (csak tanulva fiatalkori hibámból, az ecetes kézről ne feledkezzünk el, alaposan mossunk kezet és lehetőleg ne nyúljunk a szemünkhöz.) Nézzük a lehetséges csípéstípusokat!
Szúnyogcsípés után egy kis feldagadt, vörös folt keletkezik. Piros, duzzadt és szörnyen viszket. Általában ártalmatlan és magától elmúlik.
A bolhacsípés könnyen összetéveszthető az allergiás reakcióval. A bolhacsípés nagyon fájdalmas, a viszketés pedig rosszabb. Általában a lábakat támadják meg például alvás közben, s sokszor megcsípheti áldozatát.
A bögöly csípése egy icipici piros folttal indul, majd elkezd dagadni és viszketni. Fájdalmas lesz és ritka esetben vérmérgezést és fertőzéseket is okozhat.
A hangya csípése nem veszélyes, azonban a vörös tűzhangya mérge toxinokat tartalmaz és emiatt igen sok bajt okozhat. Csípése allergiás reakciót vagy allergiás sokkot is kiválthat.
A kullancs csípése nagyon veszélyes lehet. Ha a csípés helyén egyre növekvő, kokárdaszerű vörös körök jelennek meg, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Az ágyi poloska csípése jellegzetes, cikkcakkos formájú. Általában éjjel támadnak és csípnek.
A méh csípése vörös duzzanattá válik, ég és viszkethet is. A fullánkot el kell távolítani, hogy a méreg ne terjedjen tovább a szervezetben!
A darázs a méhekkel ellentétben többször is csíphet, és nagyon komoly allergiás reakciót válthat ki! Ha lódarázs csípése után hideget érzünk a végtagjainkban, elkezd bekékülni a fülünk vagy a szájunk, netán légzési nehézségeink támadnak, azonnal forduljunk orvoshoz!
Ha bármely csípés nem múlik, a duzzanat nem apad, a viszketés nem csökken, orvosnak mutassuk meg!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.