Menü

Hogyan fektessük le a gyereket?

A gyerekek lefekvés előtt kialakított szokásai a későbbiek szempontjából is meghatározóak. Szakemberek szerint már csecsemőkortól szoktatni kell a piciket a lefekvési rituáléra, hogy el tudjanak csendesedni és álomra hajthassák a fejüket. Melyek ezek a szokások és hogyan kezdjünk hozzá?

Lefekvés előtt nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is csendre, meghittségre, nyugalomra vágynak, azonban a kicsiknél nagyon fontos a pihentető alvás, létszükséglet, hogy jól kipihenjék magukat. Nekik még több alvásra van szükségük, mint a felnőtteknek, ezért helytelen, ha este 11-kor még „rajtunk ugrál” a gyerekünk.

Lefekvési szertartásból többféle is van, lényeg, hogy már egészen pici korban elkezdjük ezt kialakítani, azok a gyerekek ugyanis, akik könnyen elalszanak, könnyebben ébrednek reggel és kipihentebben indul a napjuk az oviban, iskolában.

Nézzünk néhány esti lefekvéshez készülődő szokást.

Játékok elpakolása, gyerekszoba rendbetétele.

A rendrakás nem a felnőttek dolga, a gyerekeknek kell elpakolni a játékaikat. Ez nem túl népszerű kérés a kicsik felé, de meg kell tanulniuk rendbe tenni maguk után a szobájukat. Eleinte nehéz lesz, de később rutinná válik. Megkönnyítik a helyzetet a tárolódobozok, melyekbe könnyen és gyorsan megy a pakolás. ezzel növekszik a gyerekek igénye a rendre.

Elalvás előtt és vacsora után kerüljön sor a fürdésre, melynek időpontja a legtöbb esetben este fél 7 és fél 8 között tanácsos. A meleg víz ellazít, természetesen a picik fürdetése mindig, minden körülmények között folyamatosan felnőtt felügyeletét igényli! Gyermeket soha nem hagyunk magára a fürdőkádban! Soha!

A fürdés után fogmosás következik, melyekre már babakortól kaphatóak babafogkefék, gyerekfogkrémek, állatfigurás fogkefék, vicces homokórák, mellyel a fogmosás ideje mérhető, ezek mind segítik a megfelelő tisztálkodásra való szoktatást.

Az esti meseolvasás fontosságát már számtalan cikkben kifejtettük. Az olvasás minőségi idő a gyermekünkkel, melynek hatására hatalmas mértékben növekszik a szókincse és fejlődik a fantáziája. Segít a gyerekek intellektuális fejlődésében. Nem, a televízió ezt nem tudja! Csak a meseolvasás!

Lefekvéskor a gyerekek jobban szeretnek beszélgetni a szüleikkel, több mindent emesélnek a napjukról, gondolom, mert ezzel is húzhatják kicsit az alvási időt.

Ezzel nincs semmi gond, ilyenkor remek dolog elbeszélgetni az aznapi dolgaikról és meghallgatni őket. Semmikor máskor nincs annyi mesélni valója egy gyereknek, mint a villanyoltást megelőzően! Micsoda véletlen egybeesés!

Imádkozás. Sok családban él ez a szép szokás, pici kortól köszönetet mondani az Úrnak. Az ima segít megnyugtatni félelmeiket és békésen álomba szenderülni.

Végül egy nagy ölelés és puszi, majd egy jó éjszakát-ot mondunk és ezzel zárjuk a napot. A gyerekeknek napirendre, kialakított lefektetési szokásokra, napi rutinra szükségük van, ezzel érzik magukat biztonságban.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.