Természetes gyomornyugtatók
- Dátum: 2022.05.24., 01:10
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- A-vitamin, B-citamin, C-vitamin, emésztés, flavonoid, glikozid, gyógynövény, gyomor, kálium, kert, koleszterin, konyhakert, mustárolaj, orvosság, puffadás, tannin, vas
A gyomorrontás és az ételmérgezés sajnos évszaktól függetlenül bármikor előfordulhat és bizony rendkívül megkeserítheti a napjainkat. De nem feltétlen kell gyomorrontás ahhoz, hogy emésztőrendszeri panaszokkal találkozzon. Van, akinek egyszerűen érzékenyebb a gyomra másoknál vagy éppen valamilyen meglévő betegség miatt kell odafigyelnie az étkezésére. Bármelyik eset is áll fenn, van egy jó hírünk: nem kell a segítségért messzire menni, de még a legközelebbi patikáig sem feltétlen.
Gyakran halljuk, hogy ha tehetjük, gyógyszerek helyett természetes hatóanyagokat keressünk, lehetőleg valamilyen zöldség, gyümölcs vagy gyógynövény formájában. Szerencsére a gyomorpanaszok és emésztőrendszeri kellemetlen tünetek ellen kifejezetten hatékonyak egyes zöldségek és gyógynövények, tavasszal pedig tökéletes az időzítés egy kis kertészkedésre.
Az uborka rendkívül gazdag C- és B-vitaminban, valamint sok káliumot is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő és hidratáló hatása van, valamint megszünteti a kellemetlen hasi puffadást. Termesztésére épp kiváló az idő, mivel érzékeny a hidegre, a meleget és a sok napsütést kedveli. Sajnos a helyigénye is elég nagy, de ezt könnyen kiküszöbölhetjük azzal, ha felfuttatjuk karóra, rácsra, kapura vagy valamilyen magasabb szerkezetre.
Hasonlóan az uborkához, a tökfélék is kifejezetten jó hatással vannak az emésztőrendszeri panaszokra, kifejezetten gyomor- és epebajok esetén ajánlják. Rengeteg folsavat, A-vitamint és káliumot tartalmaz, valamint sütve, főzve és párolva is fogyasztható. Bár a legtöbb tökfélét már áprilisban el szokás vetni, május végén sem maradtunk le teljesen a szezonról. Egyes fajtákat ilyenkor is lehet ültetni, de ha palántaként vásároljuk, még egyszerűbb dolgunk van és várni sem kell sokat a szüretelésig.
Egy kicsit elkanyarodva a gyógynövények felé, a kerti zsázsa egy kifejezetten igénytelen, de annál egészségesebb fűszernövény. Még kert sem feltétlenül szükséges hozzá, mindössze egy balkonláda is elég. Jellegzetes enyhén csípős íze a benne lévő mustárolaj glikozidoktól származik, valamint magas A-, C- és B-vitamin tartalma mellett sok káliumot és vasat is tartalmaz. Akár salátákban, akár szendvicsben fogyasztva is nagyszerű gyomornyugtató.
Talán nem annyira alacsony igényű, mint a korábban említett zöldségek és gyógynövények, de annál hatásosabb a kapor. Tavasszal szokták vetni, amikor már 16 fok feletti a talajhőmérséklet, ám nem szereti a szárazságot és a forróságot sem, így érdemes egy félig napos, szellős helyre ültetni. A benne található illóolajok, flavonoidok, tanninok és glikozidok igazi csodaszerré teszik ezt a növényt. Nem csak a rossz koleszterinszintet csökkenti, de segít szabályozni és egészséges szinten tartani a vércukorszintet, valamint csökkenti a gyulladást és a felfúvódást.
Törölköző kisokos – így használd
Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Az ülőmunka veszélyei
Egyre többen végeznek ülőmunkát, legyen az irodában, vagy home office-ban, de sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy milyen rejtett egészségügyi veszélyei vannak ennek a munkatípusnak. Viszont, ha ezeket felismerjük, akkor vannak módok a megelőzésre és a kezelésre is.
A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért
Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.