Strandolás – Hol, hogyan és mennyiért?
- Dátum: 2022.05.21., 22:00
- Szabó Máté
- képek: pexels.com
- napolaj. Balaton, napozás, nyár, strand
A jó idő eljövetelével egyre többen mehetnek strandolni és napozni akár fürdőkbe, akár a Balatonhoz, vagy éppen más hazai vizekhez is. Ilyenkor minden korosztály kedvelt kikapcsolódása a strandolás, a napozás, sportolás. Ezzel pedig együtt járnak az olyan problémák, mint a hova is menjünk kérdéskör, leégés, hol mit lehet az “úszkáláson” kívül csinálni, drága élelmiszerek a vízparton. Ebben a cikkben azt próbálom megnézni, hogy hol lehet érdemes strandolni, másrészt milyen alapvető problémákkal kell szembenéznünk, mikor strandolásra adjuk a fejünket.
Mit válasszunk?
Nosza, menjünk strandra, de melyikbe? Tehetjük fel ezt az alapvető kérdést. A kínálat nagyon széles. Óriás csúszdás élményfürdőktől a 60-as éveket idéző medence-kialakításig, fogasos öltözőtől a proxy-órás beléptető-rendszerig, a lángos, főtt kukorica, vattacukor büfékínálattól a salátabárig mindenfélével találkozhatunk. Van, ahol csak kettő, de van, ahol több mint tíz medencéből válogathatunk kedvünkre.
Gyógyfürdők közül érdemes lehet megnézni a kiskunmajsai fürdőt, ami az Alföld egyik legnagyobb vidéki strandja. Másrészt bőven vannak mesterségesen kialakított medencék is, és találhatunk természetes vizeket is a parkban. Ráadásul itt a belépőjegy sem annyira borsos. Aquaparkok közül a legjelentősebb a Mogyoródi Aquaréna, ami az ország legnagyobb Aquaparkja is egyben. Noha a belépőjegyek eléggé borsos áron vannak, egyszer mindenképp érdemes lehet megnézni és kipróbálni a parkot. Szintén érdemes lehet kipróbálni Szegeden a Napfényfürdő Aquapolist, ami megint az Alföld egyik legjelentősebb élményfürdője. Emellett természetesen rengeteg más (élmény)fürdőt, strandot ki lehet próbálni, annak megfelelően, hogy mit keresünk.
Környezettudatosság és hulladékkezelés
A strandolás tipikusan egész napos program sok-sok hulladékképződési lehetőséggel. Melegben sokkal több folyadékot fogyasztunk, aminek eredménye a rengeteg műanyag palack és fémdoboz. Bár az a legzöldebb megoldás, ha saját palackban viszünk magunkkal (hűtött) vizet, de ha mégis helyben veszünk palackozott vizet/üdítőt, akkor legalább dobjuk szelektív gyűjtőbe (semmiképp sem a fűbe vagy a vízbe). Valamint olyan strandot válasszunk ahol erre van is lehetőség, és nem kell szemetelnünk.
Sportlehetőségek és szórakozás.
A strandok a fürdőzés mellett változó minőségben sportolási lehetőséget is kínálnak, többnyire felár nélkül, habár ma már ez nem feltétlenül van így, sajnos. Asztalitenisz, röplabda, focipálya – homokos pályán, de vízben is előfordul –, lábtengó a leggyakoribb, de trambulinnal, erősítő sarokkal, kézilabdapályával is lehet találkozni. Ha esetleg barátokkal szeretnénk strandra menni, ezeket mindenképp érdemes figyelembe venni, hiszen egész nap csak a vízben úszkálni nem feltétlenül annyira jó. Valamint ma már az is lehet egy szempont, hogy hol van lehetőség például hangos zenehallgatásra, vagy éppen hol van jól használható ingyenes wifi hálózat.
Egészség
Ahol sok ember megfordul egyszerre, ott egészséggel kapcsolatos problémák is gyakrabban merülnek fel. Természetesen az apróbb horzsolások, leégés és a napszúrás számítanak a leggyakoribb balesetek közé. Ezek a problémák szerencsére néhány napon belül meg is szűnnek, azonban figyelni kell arra, hogy olyan strandra menjünk, ahol rendszeresen fertőtlenítik a vizet, és nem szedhetünk össze semmilyen komolyabb betegséget.
Összességében az a legfontosabb, hogy olyan helyre menjünk strandolni, napozni, szórakozni amelyik az igényeinknek, az adott társaságnak legyen az a család vagy barátok megfelelő, és a pénztárcánkat sem terheli meg annyira.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.