Kisgyerek az autóban
- Dátum: 2022.05.18., 12:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- autó, beköt, biztonsági öv, büntet, gyerekülés, gyermekbiztonsági rendszer, háromgyerekes, heveder, integrált rendszer, kikapcsol, kisgyerek, kutyák, légzsák, rendőr, rögzít, rögzítő tartozék, szabályok., szállítás, ülésmagasító, veszélyes
Sajnos háromgyerekes anyukaként az a tapasztalatom – és most nem leszek népszerű – hogy sok szülő az ovi, vagy suli előtt csak hagyja, hogy gyermeke behuppanjon az ülésre, az ölébe, a testvére ölébe és más indul is. Biztonsági öv használata, gyermekülés, szabályos rögzítés pedig csak elvétve fordul elő. Amikor arról beszélünk, hogyan utazhatnak a kisgyermekek az autóban, számos kérdés felmerül.
Azt gyakran hallani, hogy „csak a sarki boltig megyünk”, vagy, hogy „közel lakunk, csak egy utcányira” ez azonban nem lehet kifogás és magyarázat, hiszen mint tudjuk a baj hamar megvan. Akár egy pillanat is elég. (tűzoltófeleség vagyok, tudom)
A következő kérdések tisztázása úgy gondolom nagyon fontos, hiszen sok szülő talán nem is tudja, milyen szabályok vonatkoznak a kisgyerekekre az autóban.
Hogyan utazhatnak? Mikortól nem szükséges gyerekülés? Szállítható – e a gyermek az első ülésen?
Nos a gyerekek szállítására vonatkozó KRESZ-szabályokat alapul véve elmondható, hogy a két lényeges szabály a következő:
A 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testsúlyának megfelelő autós gyerekülésben – természetesen megfelelően rögzítve – szállítható. Tehát nem elég, hogy a gyereket beültettük a gyerekülésbe, ha nincs bekötve, a rendőr büntethet. Teljes joggal.
Amennyiben a gyerek a 3. életévét betöltötte és 135 centiméternél magasabb, akkor az autó hátsó ülésén gyerekülés nélkül is utazhat, de biztonsági övvel ekkor is természetesen rögzíteni kell.
A babákra milyen szabályok vonatkoznak? Hogyan szállítsuk őket?
Sajnos az anyukák között van, aki kényelmi okokból ölben utazik a kicsivel, ez borzasztó veszélyes dolog. A kicsiket mindig a legnagyobb biztonságban kell szállítani.
Az anyukák előszeretettel veszik maguk mellé a babákat vezetés közben az autó első ülésére rögzítve, a menetiránnyal háttal. A haladási iránnyal ellentétesen az autósülés azonban csak akkor szerelhető be, ha az autóba nem tettek be légzsákot, vagy kikapcsolható.
Magyarul: ha a gyerek az anyósülésen haladási iránynak háttal ül, akkor a légzsákot (ha van) mindig ki kell iktatni.
A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.
Ma már sokféle gyerekülés létezik, ezek között nem könnyű eligazodni, ám ha tisztában szeretnénk lenni azok típusaival, akkor tudnunk kell, hogy létezik úgynevezett integrált rendszer, mely csecsemők, kisgyerekek számára nyújt védelmet, a hozzá tartozó csatokkal, hevederekkel, egyéb rögzítő tartozékokkal.
A másik típusba tartozó nem integrált rendszerek biztonsági övvel együtt használandók, gyakran ülésmagasítóként nevezzük őket.
A gyerekek mellett a kutyákra is fontos szabályok vonatkoznak, ha autóban szállítjuk őket. A kutyusokat is rögzíteni kell utazás előtt, többek között a biztonságuk érdekében, illetve, hogy ne zavarják a vezetőt. Erről azonban már egy másik cikk témája lesz.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.