Mi az a 4. trimeszter?
- Dátum: 2022.05.12., 05:20
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 4. trimeszter, babamasszázs, családdá válás, gyerekorvos, hasfájás, kinti lét, meggymagpárna, méh, nehézség, szoptatás, testi-lelki változás, tudatosít, újszülött, változások., várandósság
Három várandósság után nyilván tudok számolni és tisztában vagyok vele, hogy a terhesség köztudottan három trimeszterből áll, azonban nem tévedés azt állítani, hogy valóban létezik egy úgynevezett negyedik trimeszter is, ami nem más, mint a szülés utáni első három hónap.
A negyedik trimeszter fogalmát egy amerikai gyerekorvos használta elsőként, aki szerint a 4.trimeszter, azaz a szülés utáni első három hónap arról szól, hogy a babák megpróbálnak alkalmazkodni a méhen kívüli élethez, a kinti léthez, ez pedig nemcsak a kisbabákról, hanem a családtagokról, testvérekről, szülőkről is szól.
Egy anyuka testi és lelki változásairól, a családdá válásról, egy megváltozott élethelyzetről, a nagyobb testvérekről, s természetesen az újszülöttről.
Amikor a terhességről olvasunk és megpróbálunk rá felkészülni, csak a 3 trimesztert nézzük és a szülésig jutunk el, alig várjuk, hogy megszülessen a kicsink, de arról nem beszélget velünk a sok szakember, hogy mi mindent történik a 4. trimeszterben, hogy milyen nehézségei lesznek ennek az időszaknak és azokra hogyan készüljünk fel.
Véleményem szerint az első három trimeszterben közel nem történik annyi minden, mint ami izgalmat és változást a 4.ben megtapasztalunk.
Hogyan készüljünk a negyedik trimeszterre?
Úgy készüljünk fel rá, hogy legyünk tudatában annak, hogy a napok összefolynak majd az éjszakákkal, a végeláthatatlan etetésekkel, pelenkázással, s mivel mindez nagyon boldog ám nagyon nehéz időszak lesz, szükség van arra, hogy lehetőség szerint kérjünk segítséget nagyszülőktől, családtagoktól, rokonoktól, barátoktól, de akár a szomszédtól is! Az enyém sokat segített nekem, mikor a kicsi etetése-altatása közben a két nagyot hazahozta az iskolából.
Ne látogatókat hívjunk az első hetekben, hanem segítséget! Szükségünk lesz rá!
Fel kell készülni arra is, hogy sok kisbaba hasfájós lehet a kezdeti időszakban, melyen több minden is segíthet, van alternatíva, amelyek nálunk beváltak: babamasszázs, melegített meggymagpárna (ez nemcsak a babáknak jó egyébként, a család többi tagja is használhatja), de segít a szoptatás, speciális cumisüvegek, cumik.
A kezdeti nehézségek, fáradtság után a harmadik hónaptól egyszerre könnyebbé válik a 4. trimeszter, s szinte minden rutinosabbá, egyszerűbbé alakul át. A hasfájás elmúlik, kialakul a szoptatás, etetés rendje, az alvási rutin, a napirend. Ilyen ez a csodálatos élet - a szülés után.
A legjobb, amit tehetünk, ha tudatosítjuk magunkban ezeket a várható változásokat, és megpróbálunk rá felkészülni.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.