Menü

Hogyan károsítja a szervezetünket a szmog és mit tehetünk ellene?

Könnyezik a szemünk, folyik az orrunk, kapar a torkunk, tüsszögünk, ezek akár allergia jelei is lehetnek és az is nagyon aktuális mostanság, azonban ilyen tüneteket a rossz minőségű levegő is okoz, amikor ugyanis tartósan magas a levegőben a szálló por mennyisége, akkor ezek a tünetek tapasztalhatóak.

A jelenséget szmognak, vagy más néven füstködnek hívják, a smoke (füst) és fog (köd), kifejezésekből. A légszennyezettség hasonló tüdőbetegségeket válthat ki, mint például a dohányzás. A levegő szennyezettségét az égéstermékek okozzák, amelyek a fűtésből, a közlekedésből és az iparból származnak. Ez a szállópor rendkívül káros az egészségre, ugyanis nemcsak a tüdőbe, hanem a véráramba is bekerül.

Mi a megoldás a szmog csökkentésére?

Az égéstermékek minimalizálása lenne az elsődleges megoldás, hiszen ezzel csökkenne a kibocsátott füst mennyisége, így lenne tisztább a levegő is.

Több, mint negyven évvel ezelőtt az Egyesült Államokban útjára indították a Füstmentes Napot, abból a célból, hogy segítsék a dohányosokat a leszokásban, ez a kezdeményezés pedig nemzetközivé nőtte ki magát. Ezen a napon a dohányzás ártalmaira hívják fel a figyelmet szerte a világban.

Mit tehetünk a szmog ellen?

Elsősorban annyit, hogy ha lehetséges, ne tartózkodjunk csúcsforgalomban az utcán, s ne is akkor szellőztessünk, ellenben sokat mozogjunk a friss levegőn, erdőkben, tavaknál. Fontos rendszeresen részt venni az ajánlott szűrővizsgálatokon és kerüljük mind az aktív, mind a passzív dohányzást.

Természetesen ezt nem lehet minden esetben elkerülni, de tudatosan törekedhetünk rá, például, ha többet járunk gyalog, illetve biciklivel.

A dohányfüst és a szmog okozza a népbetegségnek is számító krónikus tüdőbetegségeket és sajnos igaz, hogy nemcsak a dohányzók között diagnosztizálnak tüdőrákot.

Nem minden szmog egyforma, különböző típusai vannak, működését és létrejöttét tekintve két fajtáját különböztetjük meg: az egyik a redukáló, a másik az oxidáló szmog.

Az oxidáló szmog az erős UV-sugárzás és a közlekedési eszközök által kibocsátott anyagok által jön létre, kialakulásának kedvez a szélcsendes idő. Ez a fajta szmog a forgalmas nagyvárosokban a csúcsforgalom idején keletkezik.

A redukáló szmog csak hidegben, -3 és +5 °C között jöhet létre, a fosszilis energiahordozók égetésekor, amikor korom, szálló por és kén-dioxid kerül a levegőbe.

Mit jelez a szmogriadó?

Szmogriadóról akkor beszélhetünk, ha levegő szennyezettsége elér egy bizonyos határértéket.

A szmog mindegyikőnk életében jelen van és mindenkire hat, ezért tenni is csak közösen lehet ellene, tudatos életmóddal, felelősségteljes gondolkodással, környezetvédelemmel.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.