Menü

A víz csodái

A víz az élet nélkülözhetetlen eleme, de vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy szinte csodákat is képes tenni testünkkel?

A víz felgyorsítja az anyagcserét, ezért érdemes napi 2-3 liter vizet fogyasztani. A kalóriadús, édesített és cukrozott italokat mellőzzük, és helyettesítsük tiszta csapvízzel vagy ásványvízzel. Sokat segíthet, ha étkezések előtt megiszunk egy pohár vizet, mert teltebbnek fogjuk érezni magunkat, és nagy valószínűséggel kevesebbet fogunk enni. A víz felpörgeti a metabolizmust, és aki bírja, ihat hideg vizet is, ami abból a szempontból még előnyösebb, hogy a testnek ilyenkor annak felmelegítésén is dolgoznia kell, ehhez pedig néhány plusz kalória elégetésére van szükség.

A víznek fontos szerepe van testünk energiaellátásában is. Ha dehidratáltak vagyunk, fáradtnak fogjuk magunkat érezni. Viszont ha vizet fogyasztunk, segítünk a szívnek, hogy hatékonyabban pumpálja a vért a testünkbe. Ilyenkor a vér több oxigént képes szállítani, és sejtjeink is több tápanyaghoz jutnak.

Az agyszöveteinknek körülbelül 70-80 %-a víz. Ha nem iszunk elég vizet, a testünk stresszt él át, ezért fontos, hogy mindig tartsunk magunk mellett egy üveg vizet, és ha lehet, minél gyakrabban nyúljunk érte.

Ha megfelelő mennyiségű vizet fogyasztunk, megelőzhetjük az izomgörcsöket is, ami sokakat kínozhat éjszaka. Ha a test hidratált, tovább és erősebben képes fizikai aktivitások végzésére is, így később fárad el.

A bőrre is rendkívül előnyös hatással bír. Ha a testünk hidratált, a sejtjeink is azok, így a bőrünk fiatalabbnak látszik. A ráncok egy része kisimul.

A rostok mellett a jó emésztéshez a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás is elengedhetetlen. Ha nem iszunk elég vizet, a vastagbél viszonylag száraz marad, és nem továbbítja a salakanyagokat a megfelelő sebességgel. Viszont ha szervezetünk hidratált, gyorsabb lesz az anyagcserénk is.

Segít a vesekövek kialakulásának megelőzésében. Régóta tudjuk, hogy egyre több és több ember küzd vesekővel. Sajnos rohanó életmódunk mellett egyre kevesebb figyelmet szentelünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelnek, és ez egyaránt igaz gyerekekre, felnőttekre, ezáltal mindig többen küzdenek a vesekő problémájával. Pedig a megfelelő mennyiségű vízfogyasztással hígíthatjuk a vizeletben jelenlévő sók és ásványi anyagok koncentrációját, amelyek a vesekövek kialakulásában vesznek részt. Tehát nagyban csökkenthetjük a kockázatot, ha elég vizet fogyasztunk!

Ha tehetjük, ne csak akkor igyunk, amikor már szomjasak vagyunk, hanem előzzük meg az érzés kialakulását, illetve figyeljünk arra is, milyen életmódot folytatunk. Egy fizikailag aktívabb életmód mellett vagy a nyári hónapokban jóval több folyadékbevitelre lehet szükségünk!

Fort Molnár Henriett

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.