Hogyan ismerhetők fel a veszélyes anyajegyek?
- Dátum: 2022.03.02., 02:53
- Martinka Dia
- képek: pexels.com, pixabay
- alak, anyajegy, barna, eltávolítás, fekete, felismer, forma, genetika, gyermekkor, gyógyulás., hormonális változások, káros sugarak, kékes, melanocita, méret, napozás, orvos, óvintézkedés, pigmentfolt, rákos elváltozás, szín, szolárium, terhesség, várandós. bőrgyógyász szakorvos, védelem, veszélyes, vörös
Anyajegyek boríthatják egész testünket, különböző formában, színekben, méretben. Általában jóindulatúak és nincs velük probléma, ám egyesesetekben sajnos rákos elváltozásokká fajulhatnak. Az anyajegyek kapcsán az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen gyakran és mikor érdemes orvoshoz fordulnunk vizsgálatra.
Anyajegyek ott találhatóak, ahol nagy mennyiségben vannak jelen a bőr színét adó pigmentsejtek, ezeket melanocitáknak nevezzük. Az anyajegyeink többsége barnás vagy feketés színű, s vannak vöröses, de még kékes színűek is. Sok anyajegyünk már a születésünk után megjelenik, de sok más pigmentfoltunk, anyajegyünk csak jóval később, évek múlva alakul ki.
A világosabb bőrszínű, érzékenyebb bőrűeknél általában az anyajegyek nagyobb számban mutatkoznak meg, de a genetika mellett fontos szerepe van annak is, hogy az illető mennyi időt töltött a napon, megfelelő napvédelem, fényvédelem nélkül.
A terhesség alatt bekövetkező hormonális változások is hozzájárulnak az anyajegyek képződéséhez, az várandós nőknek például emiatt jobban oda kell figyelniük anyajegyeik rendszeres ellenőriztetésére és vizsgálatára.
Nagyon sokat számít, hogy gyermekkorban ki mennyi időt töltött napon, hiszen nem lehet elégszer hangoztatni, hogy a kisbabákat, kisgyerekeket csak szigorú feltelek mellett lehet napra vinni, megfelelő időben és megfelelő óvintézkedések betartásával. (11 és 15 óra között nem tartózkodhatnak napon, sok folyadékot kell igyanak, megfelelő fényvédő krémekkel, sapkával, kalappal, ruházattal kell védeni őket a káros sugaraktól)
A mértéktelen napozás és szoláriumozás hatására a korábban jóindulatú anyajegyek is rákos elváltozásokká fajulhatnak, ezért erre nagyon fontos odafigyelni.
Honnan vehető észre, ha egy anyajegy veszélyessé válik?
Első jele ennek, ha méretük, formájuk vagy színük megváltozik, ilyenkor feltétlen meg kell mutatni bőrgyógyásznak. A vizsgálat általában nem tart tovább 15-20 percnél, és teljesen fájdalommentes.
Azok vannak kitéve nagyobb veszélynek, akiknél magas számban fordulnak elő az anyajegyek, ami azt jelenti, hogy körülbelül 40 fölötti ez a szám, náluk nagyobb lehet a bőrrák kialakulásának a kockázata, de örökletes tényezőket is figyelembe kell venni.
Ha egy anyajegy aszimmetrikussá válik, addigi éles határai elmosódnak, színe több tónusúvá válik, nagyobb lesz, vagy bármilyen más módon megváltozik (például megsérül, viszket, fáj nedvedzik vagy vérzik), akkor mindenképpen orvosi megfigyelés alatt kell tartani.
Ha egy anyajegyet veszélyesnek ítél meg az orvos, akkor helyi érzéstelenítésben el kell távolítani, mely különböző módszerekkel történhet.
Ha tehát valakinek nagyon sok anyajegye van vagy gyanús elváltozást észlel, akkor mielőbb keressen fel egy bőrgyógyász szakorvost, ugyanis, ha a bőrrákot korai stádiumban felfedezik, akkor a gyógyulásra való esély majdnem 100 százalékos.
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.
P-vitamin – mit tudsz róla?
A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.