Menü

Csak ne lennék állandóan fáradt…

Bizony nem épp a komfortzónánkon belül vannak, azok a munkanapok, amikor a krónikus kimerültséggel kell megküzdenünk, főleg délután. Hiába alszunk eleget, mégis nehezen kelünk fel reggel, ólomszerű fáradtság kerít hatalmába, nem érzünk magunkban erőt a napindításhoz. Miért történik ez velünk?

A tavaszi krónikus fáradtság oka gyakran nem súlyos betegség, hanem kisebb dolgok, melyeken könnyen lehet segíteni.

Kimerültséget érezünk fennálló tápanyaghiány miatt, amikor a szervezetünk nem kap eleget bizonyos tápanyagokból, vitaminokból, ásványi anyagokból és nyomelemekből. (vas, cink, jód, mangán, szelén, réz). A legyengült immunrendszer is okozhat ilyen tüneteket, illetve a nehezen gyógyuló sebek, ezek mind azt jelzik, hogy érdemes csináltatunk egy laborvizsgálatot, nézetni egy vérképet.

A krónikus kimerültség oka gyakran a nem megfelelő életmód.

Az étkezésben fontos tápanyagoknak helyet kell kapniuk, hiányában a fenti tünetekkel találkozunk.

Fontos a fehérjebevitel, pláne, akik szigorú és szélsőséges diétákat követnek. Fehérjét húsokkal, tojással, tejtermékekkel, magvakkal, hüvelyesekkel és szójával vihetünk be. A folsavra nemcsak a várandós nőknek van szükségük, de nekik különösen fontos, illetve az idősebbeknek is, de a bélbetegségek és bizonyos gyógyszerek, sőt a fogamzásgátlók is okozhatnak folsavhiányt. Fogyasszunk minden eddiginél több leveles, sötétzöld zöldségféléket, hüvelyeseket, továbbá tojást.

A B-vitamin hiánya megint csak előidézi a fáradtságot, nehezíti a koncentrációt, a vegánoknak és vegetáriánusoknak feltétlen pótolniuk kell a B12-vitamint, melyet tej, tojás, hal és hús tartalmaz.

Nagyon fontos – én azt gondolom egész évben – de télen különösen a D-vitamin pótlása. Hiányát alvászavar, depresszió jelzi. Étrendünkben bevihetjük tengeri halak, máj és tojás formájában.

Akik sportolnak, azoknak a magnézium és kálcium létfontosságú étrendkiegészítő, de azoknak is jól jön, akik nem edzenek rendszeresen.

Kálcium található a tejtermékekben, aszalt gyümölcsökben, olajos magvakban, brokkoliban, csicseriborsóban, a magnéziumot pedig szintén magvakból, étcsokiból, avokádóból nyerhetünk elsősorban.

A téli lakomák után érdemes kitisztítani a szervezetünket, diétázni kicsit, óvni a gyomrunkat és a májunkat, elegendő vizet kell innunk, ha megtehetjük segít a szaunázás, infraszaunázás, egy jóleső masszázs, csírák, gyümölcsök, zöldségek fogyasztása, vitaminok bevitele és a szabadtéri, rendszeres sport.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.